Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... virsa de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

virsa de pensionare

sunt nascuta in 18 martie 1953(femeie) stagiu de cotizare 24 ani si 5 luni , ultima angajare 2001 +pensie boala de 6 luni. care ar fi virsa de a iesi la pensie sau chiar anticipat. mentinez ca lucrez cu cotizatie in strainatate de 4 ani(s-ar putea adauga si ac. ani) . mersi
Cititi pe prima pagina a Avocatnet recentul articol in care se relateaza ca Ministerul Muncii va creste varsta standard de pensionare.

Potrivit legislatiei actuale, puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta din iulie 2012, respectiv la varsta de 59 de ani si 4 luni, daca aveti stagiul complet de cotizare de 28 de ani si 8 luni.
In mesajul dvs. nu ati mentionat toate stagiile asimilate si nu rezulta daca cei 24 ani si 5 luni reprezinta stagiul realizat (vechimea totala).

De asemenea, nu ati precizat daca ati lucrat in grupe de munca sau in conditii speciale ori deosebite de munca.

Puteti beneficia de pensie anticipata partiala daca aveti stagiul complet de cotizare de 28 ani si 8 luni. Reveniti cu precizari.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
stagiu realizat 24 ani si 6luni din care grupa 2 :11 ani si 5 luni, conditii normale:10 ani si 4 luni , stagiu aferent gr.1 si 2:2ani si 9 luni. dar am lucrat la o ferma zootehnica ca mulgator in ultima vreme si ma intreb unde trebuia sa fiu incadrata. nu se poate in sector agricol, sau cum.dar despre anii din stainatate ce se stie exista vreo lege in ac. sens. mersi

..
1. Varsta: Reducerea varstei standard de pensionare pentru perioadele lucrate in grupe de munca este de 3 ani, deci puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta din iulie 2009, la implinirea varstei de 56 ani si 4 luni.

2. Stagiul: Pentru activitatea desfasurata in grupe anterior datei de 01.04.2001, se acorda un spor de 3 luni pentru fiecare an lucrat in grupa II (am adaugat perioada de 2 ani si 9 luni tot la grupa II, intrucat nu puteati presta activitate si in grupa I si in grupa II in acelasi timp). Deci, stagiului realizat de 24 ani si 6 luni i se adauga un stagiu aferent activitatii desfasurate in grupa II de 3 ani si 8 luni.
Acestor 28 ani si 2 luni li se adauga si cele 6 luni-pensie invaliditate, care reprezinta stagiu asimilat si cei 4 ani lucrati in strainatate, pentru care trebuie sa completati formularul 207 (se gaseste, contra cost, la toate casele teritoriale de pensie).

3. Avand in vedere ca aveti stagiul complet de cotizare de 28 ani si 8 luni, puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta incepand din iulie 2009. De pensie anticipata partiala puteti beneficia de maine, daca doriti.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
buna seara asi avea si eu o intrebare... tatal meu are 50 de ani si are o vechiem toatala de 28 de ani si 5 luni dintre care 21 de ani si 5 luni de grupa intai.... imi puteti spune va rog la ce varsta poate sa iasa la pensie
????? va multumesc aniticipat