Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Incetarea urmaririi penale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Incetarea urmaririi penale

Conform art.226 din Codul de procedura penala, pentru infracţiunile prevăzute de Codul penal în art. 331–334, urmărirea penală poate începe NUMAI la sesizarea comandantului.
Este normal ca procurorul sa solicite comandantului sa faca aceasta sesizare in conditiile in care el ar trebui sa se pronunte privind incetarea urmaririi penale in situatia in care constata lipsa sesizarii cf. art.243 CPP?
Este obligat comandantul sa inainteze aceasta sesizare (mai ales daca acesta cocnsidera ca nu a fost produsa niciuna din infractiunile prevăzute de Codul penal în art. 331–334) procurorului? Poate fi tras la raspundere pentru netrimiterea sesizarii?
Solicitarea procurorului poate constitui abuz in serviciu?
ASTEPT PUNCTE DE VEDERE
VA MULTUMESC
Comandantul este obligat sa inainteze sesizarea.
Se vor face cercetari conform legii si se va stabili vinovatia sau nevinovatia persoanei.

Daca persoana este nevinovata degeaba se va face sesizarea.