Forum Discuţii juridice Executare silită Somatie ANAF - CAS
Discuție deschisă în Executare silită

Somatie ANAF - CAS

Buna ziua,

Ieri am primit o somatie cu titlu de executare silita de la ANAF cum ca in anul 2011 am avut venituri din activitati independente si nu s-au virat contributiile CASS, pentru care datorez la anaf 536 lei

De la ANAF am aflat provenienta datoriilor: nevirarea contributiilor pentru un depozit bancar pentru care am incasat dobanda in anul 2011 (alte activitati independente nu am avut)

In aceasta perioada am fost angajat cu contract de munca la 2 companii
- compania 1: 08.01.2011 - 23.10.2011
- compania 2: 01.11.2011 - prezent

Sunt pe cale sa obtin de la ambele companii dovada (adeverinte) ca s-au virat contributiile la stat.

La CASS era coada de cel putin 50 de persoane, asa ca am avut slabe sanse sa aflu vreo informatie. Am cateva intrebari:

1) procedez corect pana in acest moment, prin predarea adeverintelor catre CASS, in vederea anularii somatiei de la ANAF ?
2) mi se poate cere plata impozitului la cas din dobanda incasata, pentru perioada dintre joburi (la inceputul anului si spre sfarsitul anului), pentru cele 2 saptamani ?
3) daca ati mai intalnit cazuri de acest gen, care sunt demersurile urmatoare ? (stat la coada, dus vreo dovada de la cas catre anaf, etc)
hdany, utilizator
Buna ziua,

Am primit si eu somatia de plata ptr aceeasi suma, deoarece in anii2010, 2011, 2012, am avut venituri din dividende Petrom (17lei/an). De la data comunicarii executarii silite se percepe o dobanda de 10.5% zilnic la suma de 539 Ron. Eu am platit toata suma, dar nu mi se pare corect ca pentru 17 Ron sa platesc 539+dobanda de 10.5%. Se poate da in judecata statul, eu nu vreau sa fiu asigurata la Cas, cum poate statul sa te oblige sa fii asigurat tinand cont ca sunt casnica, doar sotul munceste. Daca se poate face ceva va rog sa ma ajutati.
Am platit pentru anii 2010,2011, 2012 suma de 1786 ron, dobanzi si penalizari, dobanda la dobanda etc

O zi buna.
Nici un avocat nu are vreo opinie referitoare la aceste somatii ANAF - CNASS ?
Sunt totusi zeci de mii de persoane ce le-au primit abuziv.
Se pare ca nimeni nu stie/ n-are timp sau nu vrea sa raspunda la intrebari.
Sotia mea are aceeasi problema dar la ea este si mai complicat deoarece in perioada in care apare datoria ea era angajata deci platea contributii sociale.

Vreo idee de la un expert cum se rezolva astfel de probleme sau e prima data cand apar in Romania astfel de scrisori de la ANAF?

Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri