avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 108 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Somatie ANAF - CAS
Discuție deschisă în Executare silită

Somatie ANAF - CAS

Buna ziua,

Ieri am primit o somatie cu titlu de executare silita de la ANAF cum ca in anul 2011 am avut venituri din activitati independente si nu s-au virat contributiile CASS, pentru care datorez la anaf 536 lei

De la ANAF am aflat provenienta datoriilor: nevirarea contributiilor pentru un depozit bancar pentru care am incasat dobanda in anul 2011 (alte activitati independente nu am avut)

In aceasta perioada am fost angajat cu contract de munca la 2 companii
- compania 1: 08.01.2011 - 23.10.2011
- compania 2: 01.11.2011 - prezent

Sunt pe cale sa obtin de la ambele companii dovada (adeverinte) ca s-au virat contributiile la stat.

La CASS era coada de cel putin 50 de persoane, asa ca am avut slabe sanse sa aflu vreo informatie. Am cateva intrebari:

1) procedez corect pana in acest moment, prin predarea adeverintelor catre CASS, in vederea anularii somatiei de la ANAF ?
2) mi se poate cere plata impozitului la cas din dobanda incasata, pentru perioada dintre joburi (la inceputul anului si spre sfarsitul anului), pentru cele 2 saptamani ?
3) daca ati mai intalnit cazuri de acest gen, care sunt demersurile urmatoare ? (stat la coada, dus vreo dovada de la cas catre anaf, etc)
Ultima modificare: Sâmbătă, 10 August 2013
hdany, utilizator
Cel mai recent răspuns: madmax80 , utilizator 20:11, 19 August 2013
Buna ziua,

Am primit si eu somatia de plata ptr aceeasi suma, deoarece in anii2010, 2011, 2012, am avut venituri din dividende Petrom (17lei/an). De la data comunicarii executarii silite se percepe o dobanda de 10.5% zilnic la suma de 539 Ron. Eu am platit toata suma, dar nu mi se pare corect ca pentru 17 Ron sa platesc 539+dobanda de 10.5%. Se poate da in judecata statul, eu nu vreau sa fiu asigurata la Cas, cum poate statul sa te oblige sa fii asigurat tinand cont ca sunt casnica, doar sotul munceste. Daca se poate face ceva va rog sa ma ajutati.
Am platit pentru anii 2010,2011, 2012 suma de 1786 ron, dobanzi si penalizari, dobanda la dobanda etc

O zi buna.
Nici un avocat nu are vreo opinie referitoare la aceste somatii ANAF - CNASS ?
Sunt totusi zeci de mii de persoane ce le-au primit abuziv.
Se pare ca nimeni nu stie/ n-are timp sau nu vrea sa raspunda la intrebari.
Sotia mea are aceeasi problema dar la ea este si mai complicat deoarece in perioada in care apare datoria ea era angajata deci platea contributii sociale.

Vreo idee de la un expert cum se rezolva astfel de probleme sau e prima data cand apar in Romania astfel de scrisori de la ANAF?

Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata cass? Cristi2015 Cristi2015 Urmatoarea situatie: PFA infiintat in 2011. Nu mai lucrez pe nicaieri. Pe 2011 si 2012 am completat la Casa de Sanatate acele formulare pentru plata ... (vezi toată discuția)
Debit cas - oug nr. 58/2010 ContSters236108 ContSters236108 Buna ziua, In perioada 11 noiembrie 2006 - 15 martie 2011 am lucrat ca [b]agent de asigurare, in acelasi timp neangajat cu carte de munca.[/b] [b]Firma ... (vezi toată discuția)
Cas pentru dobanda la banca ? cristian p cristian p 1. Daca am avut depozit bancar cu dobanda datorez pe langa impozit pe venit si CAS pentru dobanda respectiva ? 2.Daca am inchiriat masina cu contract de ... (vezi toată discuția)