Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Contractele de credit au titlu executoriu???
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Contractele de credit au titlu executoriu???

Buna seara!

V-as ruga sa ma ajutati cu urmatoarea informatie: orice contract de credit incheiat cu un IFN constituie titlu executoriu, chiar si cele care nu au garantii imobiliare?
Da, constituie titluri executorii. ( art 52 Legea 93/2009)

Art. 52
(1) Contractele de credit incheiate de o institutie financiara nebancara, precum si garantiile reale si personale afectate garantarii creditului constituie titluri executorii.
gi-jane2, moderator