Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă Jurisprudenta ICCJ - recursurile in interesul legii
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

Jurisprudenta ICCJ - recursurile in interesul legii

In momentul de fata mai sunt valabile deciziile ICCJ pronuntate in intersul legii, in baza dispozitiilor Codului de procedura civila de la 1865?
Regula generala spune ca Deciziile ICCJ au forta obligatorie si nu se limiteaza doar la partile dintr-un anumit proces.Asa incat, din punctul meu de vedere, acea Decizie a ICCJ data intr-un recurs in interesul legii si pronuntata in baza codului de procedura civila din 1865 este valabila, cata vreme dispozitiile acelui cod de procedura civila sunt mentinute si in codul de procedura civila actual.
In Noul cod de procedura exista un articol care spune altceva... Adica, toata jurisprudenta in vigoare la data cand a intrat in vigoare Legea nr.134/2010 privind Codul de procedura civila, republicata, isi inceteaza aplicabilitatea!