Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Practica in timpul Facultatii de Drept
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Practica in timpul Facultatii de Drept

BUNA ZIUA... din toamna voi fi student la drept anul 1, am terminat o facultate si acum vreau sa incep facultatea de drept, doresc s astiu daca se poate sa efectuez stagii de practica sau voluntarian intr0un cabinet de avocatura , in ideea in care voi invata mai repede anumite mecanisme si imi va fi mai usor mai apoi....
pot sa fiu platit pentru asta ? exista oameni care ma pot lua langa ei pentru a ma forma ?
Din cate stii, avocatii si implicit , formele lor de organizare fac parte din profesiile liberale, astfel incat, asa numitele stagii de practica platita , nu sunt valabile si pentru acest tip de profesii.Exista cabinete de avocatura care insa isi formeaza astfel de studenti dar numai incepand cu anul 3 intrucat, de regula, bazele institutiilor de drept si a anumitor activitati de specialitate juridica se pun, dupa anul 2 de facultate.Din experienta iti pot spune faptul ca depinde intr-o mare masura forma de invatamant pe care o urmezi , universitatea in cadrul careia vei urma facultatea de drept si din punct de vedere mental, rapiditatea cu care memorezi sau inveti anumite deprinderi.
Luciana Guraliu-Macovei, Avocat