Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... O problema cu apa rece de la Apa Nova.....
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

O problema cu apa rece de la Apa Nova.....

Buna ziua! Ma numesc Serbu Cristi locuiesc in Bucuresti sectorul 5. De ceva timp exista o problema la mine in bloc legata de apa rece de la Apa Nova. Avem datorii foarte mari acumulate la apa rece, apa calda nu avem si nici caldura tot din cauza restantierilor. Din cauza datoriilor foarte mari riscam sa ramanem si fara apa rece cat de curand. Ieri am primit ultima somatie de la Apa Nova spunandu-ne ca daca nu platim ne opreste apa rece. Locatarii din blocul unde locuiesc si eu s-au strans la o sedinta si au venit cu o idee. Blocul este de 4 etaje cu doua scari si cate 50 de apartamente pe scara. La mine pe scara sunt 15 apartamente cu plata intretinerii la zi printre care si eu, iar restul restantieri, asta doar pe o scara. Ideea este urmatoarea: Cele 15 apartamente care suntem la zi :(vrem sa ne facem coloana separata tot de la Apa Nova cu ceas la fiecare ca in momentul in care cineva nu a platit sa-l debransam doar pe acela. Binenteles ca restantierii vor ramane pe bransamentul vechi. Pentru a putea sa facem un nou bransament la apa avem nevoie in primul rand de autorizatie de la Apa Nova care nu stiu daca ne va da. Intrebarea mea catre dumneavoastra: este legal o astfel de operatiune adica doua bransamente de apa intr-un bloc pe unul restantierii iar pe celalalt cei buni platnici? Va-ntreb pentru ca si eu as dorii sa intru in randul celor cu alt bransament pentru ca m-am saturat de amenintarile despre apa mai ales ca sunt la zi cu-ntretinerea. Sunt foarte multi bani de dat si vreau sa stiu daca este legal si daca se merita investitia pentru ca nu vreau sa dau bani si peste ceva timp sa vina cei de la Apa Nova si sa ne amendeze si binenteles sa raman si cu banii dati!? :(
Tehnic vorbind,furnizorul de servicii nu va accepta cererea,in conditiile in care detine deja un bransament care face obiectul unui contract de furnizare utilitati cu asociatia de proprietari
Asemenea lucrare necesita investitie care nu se justifica si este greu de crezut ca toti proprietarii vor accepta instalarea de noi coloane verticale ceea ce impune modificari individuale
Ce aveti de facut.
Discutie cu presedintele asociatiei.
Adunare Generala in care sa propuneti separarea asociatiei pe scari,masurile pentru recuperarea restantelor,intocmire dosare etc.
Bransarea pentru apa rece se poate face abia dupa ce sunteti o asociatie,aceasta este o
conditie.
In acesta Adunare discutati cum puteti strange bani sa va platiti datoria.Presedintele
sa faca demersurile necesare la Apa Nova pentru esalonarea acestei datorii in cate rate si pe ce perioada.

Nu putem strange banii! Avem o datorie de 122,234 lei, in bloc sunt multi tigani care nu vor sa plateasca sub nici o forma. Tot am incercat de cativa ani sa strangem banii pentru restante sedinte peste sedinte si nimic. Singura solutie este sa scapam de restantieri prin acest bransament separat.
Solicitati presedintelui de asociatie sa urgenteze procedura de actionare in instanta a restantierilor
Exista posibilitatea achitarii debitului acumulat,prin decizie a comitetului executiv care sa dispuna impunerea in sarcina debitorilor ca lunar sa achite suplimentar o suma ,care sa fie varsata la furnizorul de utilitati
Pentru stoparea generarii de debite,solicitati presedintelui de asociatie sa analizeze varianta suspendarii provizori a apei reci la restantieri
Mai bine faceti un bransament prevazut cu un distribuitor pentru toate apartamentele de pe scara, in functie de achitarea datoriilor la apa sa poata fi bransat si proprietarul intarziat. Eu cred ca schimbarea bransamentului o puteti face fara aprobarea furnizorului, in limita de proprietate a blocului . Numai sa va grabiti , pana nu va taie macaroana.