Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Mostenire - plata onorariu avocatial dupa proces
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Mostenire - plata onorariu avocatial dupa proces

Buna ziua,va rog frumos sa-mi spuneti daca pot gasii un avocat care sa ma reprezinte intr-un proces privind o mostenire caruia sa-i achit onorariul si restul dupa terminarea procesului.Pot face acte notariale din care sa rezulta ca sunt datoare avocatului respectiv? Va multumesc.
Cam greu asa ceva... aproape imposibil!
Nu este necesara nicio declaratie notariala, mai ales daca este mincinoasa (ar fi o infractiune).Este suficient contractul de asistenta juridica semnat cu avocatul, iar acesta sa fie de acord sa-si incaseze onorariul convenit la finalul dosarului.
Adica munca ... mai mult decat pe gratis! #-o

... daca ar accepta si Baroul de Avocati si Administratia Financiara sa incaseze taxele dupa finalizarea unui dosar... ce bine ar fi!
Nici un avocat nu va fi de acord cu plata onorariului dupa finalizarea procesului.
Incercati sa gasiti un doctor care sa va ia banii dupa ce va faceti bine.
edina a scris:

Nu este necesara nicio declaratie notariala, mai ales daca este mincinoasa (ar fi o infractiune).Este suficient contractul de asistenta juridica semnat cu avocatul, iar acesta sa fie de acord sa-si incaseze onorariul convenit la finalul dosarului.

Este mai mult decat suficient contractul de asistenta juridica, dar multi avocati iau banii inainte pentru ca le este frica de faptul ca pot pierde cauza si/sau dumneavoastra nu le mai dati banii, plus ca le e greu sa se complice si nici nu va mai pot cere sume suplimentare de bani pe parcursul procesului, invocand diverse motive.

Car3men a scris:

Adica munca ... mai mult decat pe gratis! #-o

... daca ar accepta si Baroul de Avocati si Administratia Financiara sa incaseze taxele dupa finalizarea unui dosar... ce bine ar fi!

Pai in contractul de asistenta se specifica faptul ca suma de ..... va fi platita dupa finalizarea procesului.