Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort, procedura
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort, procedura

Buna ziua

Am un sot cu care nu ma mai inteleg.din cauza bauturii.Mentionez ca am doi copii minori cu el.Pentru ca nu am posibilitati materiale(sotul nu a lucrat niciodata)si pentru ca sotul nu vrea sa divorteze pe baza de intelegere intre parti m-am hotarat sa apelez la instanta.desi am auzit ca dureaza mai mult dar costa mai putin.Va rog sa ma ajutati spunandu-mi ce acte imi trebuie,unde trebuie sa le depun,si cat ma costa.
Trebuie sa faceti o actiune de divort. Va scriu aici un model succint:
Catre
Judecatoria.............(cea in circumscriptia careia aveti domiciliul comun)

Domnule Presedinte,

Subsemnata,................................, cu domiciliul in............, CNP..........., in calitate de reclamanta
in contradictoriu cu
X..........., cu domiciliul in..........., CNP............, in calitate de parat
In temeiul art. 914 si urmatoarele C.proc.civ. si art. 373 C.civ. formulez prezenta

ACTIUNE DE DIVORT

Solicitand Onoratei Instante admiterea cererii se pe cale de consecinta
1. Desfacerea casatoriei incheiate la data de .....sub nr..... in principal, din culpa paratului, iar in subsidiar din culpa comuna.
2. Stabilirea autoritatii parintesti exclusive pentru minorii X si Y
3. Obligarea paratului la plata pensiei de intretinere in cota de 1/3 din veniturile paratului potrivit art.529 C.civ.
4. Cu cheltuieli de judecata

MOTIVE

In fapt, intre subsemnata si parat a fost incheiata casatoria la data de ....sub nr.....la .....Din casatoria noastra au rezultat 2 copii: X, nascut la data de....si Y la data .....
La inceput relatiile au fost.....ulterior....

(povestiti pe 2-3 pagini relatia cu sotul, ca bea, ca are comportamente violente, etc).
sa indicati locul de munca al sotului si daca aveti un fluturas de salariu, faceti copie xerox de pe el si atasati-l la cererea de divort.

In probatiune:

Solicit incuviintarea probei cu inscrisuri (copie certificat de casatorie, copie certificate de nastere ale copiilor).
-Martori:
1...... (nume si adresa).
2........(nume si adresa) sunt necesari martorii ca sa dovediti ca bea.....

-interogatoriul paratului

Cu stima,

Cererea e una minimalista, dar va ajuta. Anexati actele de care am vorbit si o taxa judiciara de timbru de 100 lei pe care o platiti la primarie, serviciu taxe si impozite.
Cererea de divort trebuie sa o imprimati in 3 exemplare.

Le depuneti la registratura Judecatoriei. Pe un exemplar veti avea o stampila (dovada de primire), pe care o luati cu dumneavoastra acasa.

Apoi veti primi citatie si veti stii cand sa va prezentati. puteti urmari dosarul si pe www.portal.just.ro ca sa vedeti termenele de judecata.

In opinia mea e mai simplu sa apelati la un avocat, va poate ajuta mai mult. Dumneavoastra stiti mai bine :)