Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Mediere litigii de muncã
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Mediere litigii de muncã

Pentru a obliga primăria comunei să-mi deconteze cheltuielile de transport restante trebuie să apelez la şedinţa de informare asupra medierii? Dacă da, care sunt paşii precişi pe care trebuie să-i fac?
Potrivit art. 601 din Legea nr.192/2006, modificata, in litigiile ce pot face, potrivit legii, obiect al medierii sau al altei forme alternative de solutionare a conflictelor, partile si/sau partea interesata, dupa caz, sunt tinute sa faca dovada ca au participat la sedinta de informare cu privire la avantajele medierii, in urmatoarele materii:

* in litigiile de munca izvorate din incheierea, executarea si incetarea contractelor individuale de munca;
* in litigiile civile a caror valoare este sub 50.000 lei, cu exceptia litigiilor in care s-a pronuntat o hotarare executorie de deschidere a procedurii de insolventa, a actiunilor referitoare la registrul comertului si a cazurilor in care partile aleg sa recurga la procedura prevazuta la art. 1.013-1.024 sau la cea prevazuta la art. 1.025-1.032 din Codul de procedura civila;

Trebuie sa va adresati unui mediator autorizat .
Consultati Tabelul mediatorilor autorizati ( [ link extern ] .
Deci îmi aleg un mediator autorizat, îi explic telefonic despre ce este vorba. Dau datele părţii adverse, stabilesc o dată pentru şedinţa de informare. Nu închei contract de mediere, nu dau bani la mediator. Am înţeles bine?

monya a scris:

Potrivit art. 601 din Legea nr.192/2006, modificata, in litigiile ce pot face, potrivit legii, obiect al medierii sau al altei forme alternative de solutionare a conflictelor, partile si/sau partea interesata, dupa caz, sunt tinute sa faca dovada ca au participat la sedinta de informare cu privire la avantajele medierii, in urmatoarele materii:

* in litigiile de munca izvorate din incheierea, executarea si incetarea contractelor individuale de munca;
* in litigiile civile a caror valoare este sub 50.000 lei, cu exceptia litigiilor in care s-a pronuntat o hotarare executorie de deschidere a procedurii de insolventa, a actiunilor referitoare la registrul comertului si a cazurilor in care partile aleg sa recurga la procedura prevazuta la art. 1.013-1.024 sau la cea prevazuta la art. 1.025-1.032 din Codul de procedura civila;

Trebuie sa va adresati unui mediator autorizat .

Fata de ceea ce ati scris dvs. trebuie parcursi urmatorii pasi:
- alegeti un mediator si il contactati telefonic
- va deplasati la sediul acestuia pentru a completa cererea de deschidere a procedurii (cererea contine: obiectul conflictului, datele de contact a celeilalte parti si data stabilita pentru sedinta de informare), numai astfel mediatorul fiind investit sa faca demersurile urmatoare
- semnati contractul de prestari servicii si achitati cheltuielile ocazionate de solicitarea facuta de dvs.
puteti contacta un avocat sa faca aceste demersuri conform modificarilor recente procedura poate fi efectuata si de judecator,procuror,notar,consilier juridic si avocat.

Interventie moderator:
Avnic, am rugamintea sa va limitati la raspunsuri pertinente, fara a adauga comentarii privind modul incare considerati dvs. ca au primit ,,unii,, unele modificari legislative. Multumesc.
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator