Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat performanta energetica si schimbare titluar ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat performanta energetica si schimbare titluar abonament ENEL

buna ziua,as avea nevoie de niste lamuriri,de recent am cumparat o casa la tara si ma intereseaza cum schimb curentul pe numele meu?....a alta intrebare -notara mia zis ca trebuie sa fac un "certificat de energie electrica?"daca nu imi vor da amenda...Eu nu am inteles nimic de acest certificat...poate ma pute-ti lamuri si pe mine de ce si cum trebuie sa-l fac,si cam cit ar costa? v-a multumesc!!!
Schimbati titularul abonamentului cu contractul de vanzare mergeti la ENEL.
Certificatde performanta energetica care trebuie facut in termen de 30 de zile si prezentat la organul fiscal cand va schimbati rolul fiscal pe numele dvs. Va adresati unui auditor energetic pt intocmirea lui. Acesta este obligatoriu pt vanzare si inchiriere intocmite si autentificate incepanad cu data de 19. iulie 2013.
Certificatul energetic este o gaselnita prin care cumparatorul este pus in tema cu privire la calitatile termice ale imobilului (racoros, friguros, etc)...este eliberat de catre un auditor energetic, la solicitarea si pe cheltuiala vanzatorului, iar vanzarea nu se poate efectua in lipsa acestuia.
v-a multumesc ave-ti ideie cam cit costa
si la auditorii energetici, ca si la avocati, onorariile difera functie de valoarea/marimea imobilului, oras mare.oras mic, tarifarul stabilit pentru auditorii energetici locali, etc....vedeti pe internet
eu pe data de 19-8-2013 am cumparat casa (am semnat actele si sau dat banii)dupa care notara mia vorbit de asa ceva si mia zis mei ca cumparator ca am timp de 30 zile sa al fac...