Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Ce acte trebuie sa primesc in urma cumpararii unui ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Ce acte trebuie sa primesc in urma cumpararii unui imobil, parte dintr-un sir de case

Va salut!

Am achizitionat de curand un imobil dotat cu centrala termica pe gaze, put pentru apa. Imobilul este racordat la electricitate si canalizare.

In urma contractului de vanzare cumparare am primit de la notar un duplicat al contractului, certificatul energetic, cadastre imobil si curti(fata,spate), proiectul de la gaze, punerea in functiune a centralei termice.

Am facut asigurarea PAD. La primarie ma pot inscrie pentru taxe si impozite doar dupa ce primesc intabularea?

Pentru gaze si curent o sa le pot trece pe numele meu de indata ce primesc facturile. Mai trebuie sa primesc un proiect, ceva pentru electricitate?

Notaritele mi-au spus ca intabularea dureaza cam 3 saptamani in perioada asta.

Este ceva esential pe care ar fi trebuit sa il mai primesc?
daca imobilul e relativ nou ar trebui sa primiti si cartea tehnica a imobilului. pentru simplificarea schimbarii contractelor de utilitati, solicitati vanzatorului (nu e obligatoriu) cate o copie a contractelor de furnizare: gaze, energie, canalizare, internet, etc.
la primarie trebuie sa va inscrieti in 30 zile de la semnarea contractului la notar, indiferent daca aveti intabularea facuta. o copie a contractului e suficienta.
Merci frumos!
Imobilul este nou. am facut promisiunea de vanzare la scurt dupa ce a fost finalizata constructia. contractul de vanzare l-am semnat dupa ce au fost finalizate si finisajele.

deci este totul in regula? citisem undeva despre titlu de proprietar, receptia lucrarii facuta de primarie...

la primarie ce acte trebuie sa prezint pentru inscriere? vorbim despre inscrierea pentru taxe? cum se numeste mai exact si ce trebuie sa mentionez de fapt?
HannybalKing, utilizator
actul dvs de proprietate este contractul de vanzare cumparare autentificat.
cartea tehnica de care vorbeam sa inmaneaza proprietarului de catre constructor/ dezvoltator LA/ DUPA receptia finala.
am presupus ca acestea s-au petrecut fiindca ati pomenit de certificatul energetic. daca notariatul nu a mentionat nici o piedica la intabulare inseamna ca receptia a fost facuta. verificati, totusi.