Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Drepturi de autor lucrare muzicala
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Drepturi de autor lucrare muzicala

Buna ziua!

Am compus o lucrare muzicala pentru flaut si pian si as dori mai multe detalii despre drepturile de autor. La cine pot sa le fac sa fie sigure si sa nu fie tepe.? Cat trebuie sa platesc? Si cum ar fi mai corect sa fac drepturile de autor pe partitura scrisa sau pe formatul audio sau video? Va multumesc mult!
Drepturi de autor aveti din momentul in care ati pus-o pe hartie sau ati inregistrat-o. Daca cineva o copiaza, va trebui insa sa demonstrati ca dvs. ati compus-o. Drepturi de autor aveti doar daca cineva n-a compus o piesa foarte asemanatoare inaintea dvs. Detalii pe [ link extern ]
Uniunea Compozitorilor si Muzicologilor din Romania - Asociatia pentru Drepturi de Autor, este organism acreditat pentru gestionarea drepturilor de autor in domeniul muzical...ceea ce este necesar sa faceti pentru o buna protectie a lucrarii d-voastra, gasiti aici www.ucmr-ada.ro.
Sorin Farcas, Consilier juridic