Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce Posturi/ locuri de munca sunt necesare intr-o SA - ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce Posturi/ locuri de munca sunt necesare intr-o SA - obligatorii prin baza legala romaneasca

Buna ziua,

Lucrez la o Societate pe actiuni (SA) si trebuie sa fac o baza de date cu functiile/posturile obligatorii prin lege fara de care nu ar putea sa se desfasoare activitatea.
Astfel ca in organigrama societatii apar urmatoarele departamente:
- Departament Calitate Dezvoltare (aici a fost stabilit personalul obligatoriu - dat fiind obiectul activitatii pe care il desfasoara)
- Departament productie
- Departament Resurse Umane
- Departament Economic
- Serviciul Comercial
- Serviciul Marketing si Management Contracte
- Oficiul juridic
- SSM

Acum rugamintea mea este daca ma puteti ajuta cu titluri/ articole din legislatia romaneasca in care sa oblige SA sa detina anumite posturi/functii. ( cum este de exemplu : Legea 319/2006 si HG 1425- 2006, SR OHSAS 18001-2008 - inspector SSM, responsabil Mediu - HG 856/2002; HG 1061/2008; OUG 195/2005, SR EN ISO 14001-2005)

Va multumesc anticipat.
1. Nu exista o organigrama tipizata (prevazuta intr-un act normativ) pentru fiecare tip de sociatate.

2. Fiecare societate isi face organigrama proprie in functie de obiectul de activitate, de necesitatile sale, de volumul de activitate etc.

3. Organigrama este intocmita de Comitetul de conducere si este aprobata de Consiliul de Administratie.
Nu exista nicun text de lege care sa prevada care este structura organigramei unei societati pe actiuni din domeniul privat.

Puteti lua ca model orice organigrama facuta public pe Internet si s-o adaptati la cerintele societatii dvs.