avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 318 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Teoria e valabila sau nu la reluarea examenului auto ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Teoria e valabila sau nu la reluarea examenului auto categoria B?

buna deci daca am picat la traseu sala e valabila sau nu un an de zile?#-o
Cel mai recent răspuns: ovidiuxxxc , utilizator 14:33, 23 August 2014
Cursurile (scoala) sunt valabile un an si nu proba teoretica.

HG nr. 480/2013 pentru modificarea si completarea Regulamentului de aplicare a OuG nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, aprobat prin HG nr. 1.391/2006

Art. I. - Regulamentul de aplicare a OuG nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, aprobat prin HG nr. 1.391/2006, (...) se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:

7. Articolul 36 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
Art. 36. - Cursul de pregatire teoretica si practica in vederea sustinerii examenului pentru obtinerea permisului de conducere este valabil un an de la data absolvirii.”

Cursul nu este acelasi lucru cu proba teoretica care este un examen.

Curs de pregatire teoretica si practica = scoala de soferi

Proba teoretica = examen

Prin comparatie, ai urmat cursurile liceului (scolii de soferi) pentru a sustine un examen (proba teoretica) in vederea obtinerii diplomei de absolvire (permisul de conducere).;)
salutare am vazut postul tau din Data post: Joi, 29 August 2013, 11:13.sunt interesat sa vad unde scrie ca trebuie sa repeti proba teoretica in urma declarari ca respins la proba practica.mii de multumiri daca poti sa ma ajuti ipop72
acuma am inteles deci se ia cuvantul examinare ca un tot ( ca un ying si yang)deci nu e examinare teoretica si examinare practica, e examinare care contine proba teoretica si practica.deci e examen de bacalaureat daca iei romana si pici la mate ai picat bacu si tre sal dai iar.am inteles acuma mii de multumiri!!!!
Sala trebuie să o dai din nou dacă ai căzut traseul cu examinatorul. La fel am păţit şi eu. Citez: [ link extern ]
, aici am rezolvat chestionare şi nu am avut probleme cu sala. Am făcut 24 de puncte. Baftă!
Ultima modificare: Sâmbătă, 23 August 2014
ovidiuxxxc, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Circulatie - examen scoala de soferi jitcadiana jitcadiana Buna ziua,am si eu o intrebare ca nu mai inteleg nimica...pana la urma daca iau sala la scoala de soferi si pic la traseu, trebuie sa mai dau iar sala?sau doar ... (vezi toată discuția)
Modificari cod rutier imene imene Buna ziua, Din cate am inteles din 8 aug. 2013, odata cu intrarea in vigoare a noilor modificari pentru codul rutier, rezultatul probei teoretice auto (sala) ... (vezi toată discuția)
Repetarea probei teoretice ciupeadrian ciupeadrian Buna ziua, Nedumerirea mea este urmatoarea: Am sustinut proba teoretica la examenul auto pe data de 5 octombrie la categoria C in Sibiu.In data de 27 ... (vezi toată discuția)