Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Drepturi autor melodie
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Drepturi autor melodie

In cadrul unui festival "Zilele comunei/orasului X" , un grup de muzicanti, in vederea promovarii muzicii romanesti, canta -live- un colaj/mixaj de cateva melodii foarte cunoscute din repertoriul romanesc (1 strofa si/sau refren din fiecare cantec), legate intre ele cu o armonie si ritm putin modificate...unde se incadreaza aceasta situatie?!
Sigur, acordul autorilor ar inlatura orice situatii neplacute...dar in ce masura se poate asimila acest colaj, unui mixaj faurit de un DJ...mi-ar prinde bine cateva opinii, deoarece legislatia in privinta drepturilor de autor este foarte ambigua...si nu doar din vina legiuitorului ci si a tehnologiei ce s-a dezvoltat intr-un ritm galopant.
Va foarte multumesc !
Sorin Farcas, Consilier juridic
Interpretarea legislatiei ambigue este mai usor de clarificat de cei care lucreaza in domeniu.
Cred ca cel mai potrivit raspuns il veti gasi la Uniunea Compozitorilor si Muzicologilor din Romania - Asociatia pentru Drepturi de Autor.
L.C.