Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe Acciza pe aur
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

Acciza pe aur

Am citit ca de la 1 septembrie se introduce o taxa de 1euro/ gram pentru bijuterii.

Intrebare:
Daca achizitionez aur (aur fizic de la o banca) trebuie sa platesc aceasta taxa?
Buna seara,

Nu veti datora acciza, deoarece aceasa se datoreaza o singură dată şi se calculează prin aplicarea sumelor fixe pe unitatea de măsură asupra cantităţilor produse pe teritoriul României, importate sau achiziţionate intracomunitar, potrivit art.208, alineatul 2 din CF.

Practic, in pretul de achizitie se va regasi si valoarea accizei, insa obligatii in ce priveste raportarea si plata acesteia catre stat, revine persoanelor care produc, importa sau achizitioneaza intracomunitar produsle accizabile respective, in cazul dat aur.

Numai bine
CONTABIUM, Contabil
Dupa cate am observat pretul de vanzare nu s-a marit (adica nu pare ca acciza ar fi deja in pretul de achizitie).

Banuiesc ca nu se achitata aceasta acciza pentru aurul fizic, se plateste numai pentru bijuterii adica produsul final.