avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 630 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe Acciza pe aur
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

Acciza pe aur

Am citit ca de la 1 septembrie se introduce o taxa de 1euro/ gram pentru bijuterii.

Intrebare:
Daca achizitionez aur (aur fizic de la o banca) trebuie sa platesc aceasta taxa?
Cel mai recent răspuns: varza , utilizator 16:11, 6 Septembrie 2013
Buna seara,

Nu veti datora acciza, deoarece aceasa se datoreaza o singură dată şi se calculează prin aplicarea sumelor fixe pe unitatea de măsură asupra cantităţilor produse pe teritoriul României, importate sau achiziţionate intracomunitar, potrivit art.208, alineatul 2 din CF.

Practic, in pretul de achizitie se va regasi si valoarea accizei, insa obligatii in ce priveste raportarea si plata acesteia catre stat, revine persoanelor care produc, importa sau achizitioneaza intracomunitar produsle accizabile respective, in cazul dat aur.

Numai bine
Ultima modificare: Marți, 3 Septembrie 2013
CONTABIUM, Contabil
Dupa cate am observat pretul de vanzare nu s-a marit (adica nu pare ca acciza ar fi deja in pretul de achizitie).

Banuiesc ca nu se achitata aceasta acciza pentru aurul fizic, se plateste numai pentru bijuterii adica produsul final.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accize produse aur lumib78 lumib78 Buna ziua, O societate achizitioneaza din romania de la alta firma romaneasca niste pandantive din aur de 14 karate, personalizate cu denumirea firmei pe care ... (vezi toată discuția)
Acciza cafea simonacontabila simonacontabila Buna seara, As cere si eu ajutorul Dvs. Cum se calzuleaza acciza la cafea si la ce termen se depune? Se declara in 103? Va multumesc anticipat. (vezi toată discuția)
Acciza masini peste 3000 cm3 amh amh Buna ziua, cum se plateste aceasta acciza pana la urma, vad ca in textul ordonantei 16/2013 scrie doar 1 euro pe cm3 pentru masinile ce depasesc 3000 cm3, ... (vezi toată discuția)