Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Respingere cerere asistenta juridica in recurs
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Respingere cerere asistenta juridica in recurs

in conditia in care o persoana formuleaza cerere de ajutor public judiciar pentru exercitarea caii de atac a recursului si cererea e respinsa...ce se intampla cu recursul? Avand in vedere ca in recurs este obligatorie asistenta juridica..
Multumesc
Probabil ca nu ati indeplinit conditiile pt ajutorul public, ce se acorda o data pe an si daca veniturile pe membru de familie nu depasesc 500 lei.
NCPC stabileste, la art. 83 si 84, ca, la redactarea cererii si a motivelor de recurs, precum si in exercitarea sau sustinerea recursului, partile (persoane fizice si juridice) vor fi asistate si reprezentate, sub sanctiunea nulitatii, numai de catre un avocat sau consilier juridic