Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Art.10 Cod procedura penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Art.10 Cod procedura penala

In situatia in care sesizez parchetul prin plangere sau denunt despre comiterea unei infractiuni de catre o persoana, aceasta infractiune fiind prescrisa, procurorul poate da neincepere urmaririi penale pentru ca fapta nu exista sau ca nu a fost savarsita de persoana reclamata?
Da, procurorul poate dispune NUP in conditiile mentionate de dvs.
Cod procedura penala:

Art. 10

Cazurile în care punerea în mişcare sau exercitarea acţiunii penale este împiedicată

Acţiunea penală nu poate fi pusă în mişcare, iar când a fost pusă în mişcare nu mai poate fi exercitată dacă:

g) a intervenit amnistia, prescripţia ori decesul făptuitorului sau, după caz, radierea persoanei juridice atunci când are calitatea de făptuitor;.

Art. 11

Clasarea, scoaterea de sub urmărire, încetarea urmăririi penale, achitarea şi încetarea procesului penal

Când se constată existenţa vreunuia din cazurile prevăzute în art. 10:

1. În cursul urmăririi penale procurorul, la propunerea organului de cercetare penală sau din oficiu, dispune:

a) clasarea, când nu există învinuit în cauză;

b) scoaterea de sub urmărire, în cazurile prevăzute în art. 10 lit. a)-e), când există învinuit sau inculpat în cauză;

c) încetarea urmăririi penale, în cazurile prevăzute în art. 10 lit. f)-h), i1) şi j), când există învinuit sau inculpat în cauză.

Lăzăruţiu Lucian, Avocat
Raspuns simplu: nu. O sa constate ca fapta este prescrisa