Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incadrare in functie: adeverinta studii sau diploma ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incadrare in functie: adeverinta studii sau diploma absolvire

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in legatura cu incadrarea in functie aunui angajat.

Tocmai a absolvit studiile superioare prin promovarea examenului de licenta, dar diploma i se va elibera de la facultate in termenul prevazut de lege de 12 luni. Pana atunci, a primit acea adeverinta care atesta promovarea, cu valabilitate de un an.

Pot sa-l incadrez in functia corespunzatoare studiilor in baza acestei adeverinte, sau trebuie sa astept pana-mi aduce copia diplomei de licenta?

Multmesc pentru asistenta.
Se poate face angajarea si pe baza adeverintei pana se va elibera diploma de licenta. Se considera calificat conform pregatirilor inscrise in acea adeverinta.
Multumesc frumos pentru raspuns.