Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... ce acte imi trebuie?
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

ce acte imi trebuie?

va retin atentia cu o mica problema.Mama mea se afla in Italia la munca, iar acum a plecat si sora mea.Ca sa o treaca si pe sora mea pe permisul ei de munca, maica-mea a fost informata de catre autoritaile italiene ca trebuie sa aibe un act din care sa rezulte ca nu e casatorita.(sora).Am fost la oficiul de stare civila, le-am explicat, dar mi-au eliberat o dovada in care scrie ca" la data de...s-a inregistrat nasterea numitei...La data eliberarii prezentului document, pe marginea actului de identitate nu figureaza nicio mentiune."Asa trebuie?Ma gandesc sa nu fie iar o problema, pentru ca eu o sa traduc asta si o voi trimite acolo si nu vreau sa o iau de la capat.:(Multumesc
da , este bine dupa cate stiu eu se trece pe marginea actului casatoria, ...
am scris gresit mai sus, nu era scris pe marginea actului de identitate(ca nu avea cum), ci pe cel de nastere
stiu am avut practica la serviciul starii civile in facultate, si se fac asfel de notari pe marginea actelor
ok, deci trebuie doar sa fac o traducere autorizata si e in regula sa inteleg.
din pct. de vedere a legii romane , da este bine, sper sa fie bine si pt. italieni , dar ma intreb de ce nu va dau o dovada concreta , daca in Italia nu vor prea pricepe