avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... nulla osta
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

nulla osta

vreau sa stiu daca trebuie pentru nulla osta buletinu original al viitorului sot sau copie ptr a avea nulla osta
Cel mai recent răspuns: trope_doi , utilizator 17:32, 25 Iunie 2011
Nulla osta (certificat de cutuma) se elibereaza numai la consulat si la cererea persoanei interesate, care trebuie sa aiba asupra sa:
-pasaport valabil/carte de identitate romanesti;
-certificat de nastere original;
-sentinta divort definitiva/certificat deces fost sot ori sotie, daca este cazul;
-document identitate viitor sot/sotie.
Se elibereaza in aceeasi zi si e valabila 6 luni de la data eliberarii. Taxa consulara e de 140 euro.
Casatoriile incheiate in Italia trebuie transcrise si in Romania. La fel si Nulla osta, obtinundu-se un certificat de casatorie romanesc.
daniela1971 a scris in alt topic, pe care l-am sters deoarece il dubla pe acesta:
trebuie neaparat originalu buletinului ptr a cere acest document si cum se face unde trebuie sa ma duc?

alvarolipo a raspuns:
Este un fel de nihil obstat care se da in Italia pentru mai multe procese. Despre care este vorba?. Daca este pentru casatoria (cele mai folosit),:

Legislatie - Italia
Casatorii - Nulla Osta
NULLA OSTA se elibereaza numai la consulat si la cererea persoanei interesate, care trebuie sa aiba asupra sa:
- pasaportul valabil/carte de identitate romanesti
- certificatul de nastere in original
- sentinta de divort definitiva sau certificatul de deces al fostului sot/sotie - original si copie - (daca este cazul)
- un document de identitate al viitorului sot / viitoarei sotii.
IMPORTANT!
NULLA-OSTA SE ELIBEREAZA IN ACEEASI ZI SI ESTE VALABILA 6 LUNI DE LA DATA ELIBERARII.
Taxa consulara este de : 140,00 euro
Cetatenii romani care doresc sa se casatoreasca in Italia pot obtine, la cerere, in vederea constituirii dosarului solicitat de autoritatile italiene, urmatoarele acte:
•traducerea legalizata a originalului certificatului de nastere;
•declaratia persoanei, semnata in fata consulului si autentificata, privind statutul de necasatorit.
•persoanele divortate trebuie sa prezinte hotararea de divort cu mentiunea ca sentinta este definitiva, iar cele vaduve vor prezenta certificatul de deces al sotului sau sotiei decedate si certificatul de casatorie.
•traducerea declaratiei in limba italiana;
•certificatul de cutuma (nulla osta ).


[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nulla osta ivona_mada ivona_mada buna seara. as vrea sa stiu daca in romania se eliberaza nulla osta...sa va explic:eu sunt plecata in strainatate si nu m-am mai intors in tara de vreo 7-8 ani ... (vezi toată discuția)
Casatorie cu un cetatean moldovean Mada Ivan Mada Ivan Buna ziua. As dori sa ma casatoresc in Romania cu un cetatean moldovean care este divortat. Am vrut sa facem cununia civila in Italia, unde locuim in prezent, ... (vezi toată discuția)
Casatorie Dorin Carmen Dorin Carmen Buna ziua, eu si prietenul meu vrem sa ne casatorin luna viitoatre.El nu are buletin pt.ca si a reinnoit pasaportul la consulatul romàn di Milano si ... (vezi toată discuția)