Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Art. 406 Cod procedura penala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Art. 406 Cod procedura penala

In cazul in care, in timpul revizuirii unei sentinte penale ajungandu-se in rejudecare, se anuleaza hotararea de condamnare, la pronuntarea unei noi hotarari se poate ajunge tot la condamnare daca la data introducerii cererii de revizuire fapta supusa judecatii intre timp s-a prescris?
Ar fi posibil dacă vorbim despre prescripția specială , adică situația în care , oricâte întreruperi ar intervreni în curgerea terrmenului de prescripție, dacă termenul de prescripție se împlinește cu încă o dată durata lui, se stinge și conflictul penal și ca urmare nu mai poate avea loc tragerea la răspundere penală a infractorului.