Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buletin expirat - consecinte valabilitate act autentic
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buletin expirat - consecinte valabilitate act autentic

Buna seara.
Care credeti ca sunt consecintele juridice care deriva din faptul ca, la incheierea unui contract de vanzare-cumparare autentic, vanzatorul a folosit un buletin care expirase.
Mentionez ca la aproximativ 2 luni dupa perfectarea vanzarii, vanzatorul a decedat si ulterior mostenitorii acestuia au solicitat anularea actului intocmit.
Actul este afectat de o nulitare relativa?
Va multumesc.
nu, nu cred..
opinia mea este ca este o chestiune de forma in conditiile in care actul a fost semnat de vanzator
chemati in garantie notarul:D
Nu cred ca prezinta relevanta, existand suficiente motive de identificare, cnp, adresa...din care sa rezulte neindoielnic faptul ca este aceeasi persoana care a semnat si actul...
Din cate stiu eu notarii nu autentifica in astfel de conditii.

Actul juridic este perfect valabil daca a semnat persoana din contract.
Adica actul nu este anulabil din acest motiv.
Actul nu este lovit de nulitate.insa notarul care a autentificat un astfel de act poate fi tras la raspundere pentru ca nu a verificat, important era ca macar sa fi trecut CNP ul partilor si domiciliu acestora.
Acum am vazut ca se trece CNP-ul.
Nu stiu cat de vinovat ar fi notarul din moment ce actul este semnat de persoana in cauza...