Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata CASS fara venit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata CASS fara venit

buna ziua,am lucrat si eu catva timp la o firma dupa care nu am mai lucrat deloc timp de 5 luni.dupa acest timp m-am angajat la alta firma.pana in prezent.acum cateva zile,trebuindu-mi o adeverinta de coasigurat de la cnas gorj mi-au zis ca am de plata din urma pe perioada care nu am lucrat,iar suma ajunge undeva la 400 lei.intrebarea mea este:trebuie obligatoriu sa platesc banii?mentionez ca nu mi-a venit nimic acasa iar perioada aceea este in anul 2010.ce se intampla daca nu platesc.mi-au zis ca momentan am asigurare dar nu pot sa imi dea nimic pana nu platesc din urma.multumesc
virusandrei a scris:
... mentionez ca nu mi-a venit nimic acasa iar perioada aceea este in anul 2010.ce se intampla daca nu platesc.

Se aduna penalitati iar somatia de plata va veni inaintea termenului de prescriptie, adica 5 ani si ceva ca sa se adune de plata destul. Platiti acum si scapati!
deci trebuie obligatoriu sa platesc....doamne ce ciudat mai e si sistemul asta de asigurari.....in fine.....multumesc pt raspuns =D>
virusandrei, utilizator