Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Recuperare taxa auto dupa revanzare. Pentru masina ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Recuperare taxa auto dupa revanzare. Pentru masina cumparata de noua.

Buna ziua!

Am o intrebare referitoare la taxa auto. Vorbim despre o masina din aprilie 2008, cumparata de noua din Romania.
De curand am cumparat o masina de la un dealer auto care se ocupa cu recuperari de la leasing.
Pe cartea masinii primul proprietar a fost firma de leasing, o banca "cipriota" pana prin februarie 2013.
Dupa aceea, masina a intrat in custodia firmei de recuperari, evident tot in februarie 2013. Evident, proprietarul cu nr. 2 pe cartea masinii este firma de recuperari.

Acum eu am cumparat-o de la ei, ei mi-au oferit dovada cum ca masina are taxa platita si nerecuperata. Dovada pe care si ei au scos-o atunci cand au inmatriculat masina pe numele lor, in febr. 2013.

Taxa nu au platit-o ei (dealerul de la care eu am luat-o), ci firma de leasing, acea banca "cipriota" atunci cand au cumparat-o de noua si au inmatriculat-o in aprilie 2008.

Acum intrebarea: Se poate ca banca sa isi fi recuperat taxa intre timp? Se poate recupera taxa auto la o masina cumparata de noua? Se poate recupera dupa revanzare?
Am inteles ca daca eu cumparam o masina inainte de 2012, fara taxa platita si mi-o plateam, o puteam recupera chiar daca o vindeam. Insa daca masina a fost cumparata de noua si evident taxa s-a platit de la inceput... nu e alta situatia? Unii spun ca taxa nu se recupereaza daca a fost platita la masina noua, altii ca nu se recupereaza dupa revanzare...

Si daca ei au recuperat-o, sa presupunem, prin absurd. Eu pot cere hotararea judecatoreasca pentru a nu o mai plati?

Pentru aceasta masina taxa este de 1900 euro...

Multumesc!
MihaiMih, utilizator
Daca ei au recuperat taxa, dvoastra trebuie sa platiti timbrul de mediu.
Cunosc asta, insa ei au voie sa recupereze taxa dupa ce au vandut masina? Cand dealerul a luat masina de la banca, taxa era platita, altfel dealurul nu o putea inmatricula fara a o plati, se poate ca banca sa isi "ia taxa inapoi acum" dupa ce a vandut masina?
Ca a recuperat banca taxa sau nu, pana la urma nici nu conteaza (banca putea sa recupereze taxa), dvoastra aveti nevoie de o dovada indiferent de situatie. Dovada v-o da anaful prin adeverinta respectiva. Acolo scrie daca taxa a fost recuperata sau nu. Adeverinta sta la baza actiunilor dvoastra ulterioare.
Am depus cererea, saptamana aceasta, marti, mi-au spus de maxim 2 saptamani, insa este destul de "deprimant" stiind ca taxa este de aprox 1900 euro, de aceea ma interesa daca exista o lege care specifica daca se poate recupera taxa dupa revanzare... ca sa fiu eu mai linistit...
PS: si mai ales daca taxa a fost platita la o masina noua, nu la una fara taxa, cumparata sh.