Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Am platit taxa de prima inmatriculare in 2011, la ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Am platit taxa de prima inmatriculare in 2011, la vanzarea masinii se mai plateste timbrul de mediu?

In decembrie 2011 am inmatriculat masina platind taxa de mediu valabila la acel moment.
Daca vand acum masina, cumparatorul va avea de platit timbrul de mediu in vederea inmatricularii masinii?
Va multumesc!
Nu, doar va scoate de la ANAF o adeverinta care atesta ca taxa e platita, dar nerecuperata.
slai a scris:

Nu, doar va scoate de la ANAF o adeverinta care atesta ca taxa e platita, dar nerecuperata.
[/quot
Deci va trebui ca eu sa-i pun la dispozitie noului proprietar al masinii chitanta cu care am platit eu la ANAF taxa la inmatricularea anterioara din 2011?

(ati introdus mesajul scris de dvoastra in citarea lui @slai de mai sus)

Da va trebui sa ii puneti la dispozitie chitanta cu care ati platit, plus adeverinta de la anaf, cum ca taxa este platita si nerecuperata !
Pentru adeverinta respectiva se depune un dosar la fisc si raspunsul il primiti in maxim 45 zile, dar se poate si mai repede !
Nu, nu trebuie chitanta. E preferabil, dar nu obligatoriu. Cei de acolo zic ca verifica mai repede daca au si chitanta.
La anaf se merge cu copii dupa cartea de identitate si certificatul de inmatriculare, dupa buletin, o cerere care se completeaza acolo, plus o taxa de 2 lei.
Raspunsul in mod normal e in 2 saptamani, dar dupa vreo 8-10 zile puteti trece pe acolo sa mai verificati, sunt sanse sa fie sosit deja.
Ma intereseaza si pe mine acest aspect, numai ca in cazul meu lucrurile stau putin altfel .
Masina proprietate personala ( prima inmatriculare in Germania in 2006 ) adus in Romania in dec 2007 si inmatriculat in ianuarie 2008 . Cel care a inmatriculat a vandut in februarie 2008 la o terta persoana de la care am cumparat eu in 2011 . Acum as vrea sa vand .
Cumparatorul va avea de platit timbrul de mediu ?