avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

daca am iesit in pensie de boala in anul 2006,iar anul acesta implinesc varsta de 59 ani si am o vechime in munca de aprox.32 ani ,la implinirea acestei varste pot intra in pensie pt.limita de varsta sau intru in pensie anticipata?trecerea de la pensie de boala la cea de limita de varsta se face automat sau trebuie sa ma prezin personal la casa de pensii?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:32, 15 Septembrie 2013
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 82
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.

(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.
...

2. De la pensie de invaliditate nu se poate trece decat la pensie pentru limita de varsta dar numai la data cand impliniti varsta standard de pensionare.

3. - Daca sunteti femeie spuneti luna si anul nasterii ca sa va spun cand impliniti varsta standard de pensionare.
- Nu e rau sa treceti si pe la Casa de Pensii sa le amintiti ca mai uita cateodata.
Ultima modificare: Sâmbătă, 14 Septembrie 2013
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Interventie moderator:
:rtfm:
2740826332154:

1. Pentru a continua discutia pe aceeasi problema nu trebuie sa deschideti un alt topic.

2. Intrati tot pe acest topic si folositi butonul \"raspunde\"./


2740826332154 a scris:
sunt nascuta pe data de 13 noiembrie 1954 si am iesit la pensie de boala in 2006.mentionez ca am aprox.32 ani vechime si am fost asistenta medicala.as dori sa stiu daca pot iesi in pensie pentru limita de varsta direct din pensia de boala si care este varsta potrivita pentru a putea fi pensionata.se poate trece de la pensia de boala la pensie anticipata sau doar la pensie pt.limita de varsta?


1. Pentru o femeie nascuta in noiembrie 1954 varsta standard de pensionare este de 59 de ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare este de 29 de ani si 10 luni iar stagiul minim de cotizare este de 14 ani si 10 luni.

2. Veti trece de la pensie de invaliditate la pensie pentru limita de varsta la 59 de ani si 11 luni, in octombrie 2014.


Carp Mircea a scris:
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la pensie de limita de varsta.

Limita de varsta la 59 de ani si 11 luni.

Legea 263/2010

ART. 82
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.
Ultima modificare: Duminică, 15 Septembrie 2013
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Grupa ii de munca popesculili2003 popesculili2003 ce reducere la pensie are o persoana care are o vechime totala in munca de 31 ani din care in grupa II de munca este de 11 ani,6 luni ? (vezi toată discuția)
Cand poate iesi mama la pensie? maariusboros maariusboros Buna Ziua , Am 4 copii si am 57 ani , as dori sa stiu daca mai este in vigoare legea cu reducerea anilor de pensie daca am 4 copii.. Multumesc. (vezi toată discuția)
Varsta de pensionare pentru urmatoarele persoane: MihaiDamas MihaiDamas 1. Barbat, nascut in august, anul 1952, intrat in campul muncii in august, anul 1974, 3 ani facultate inainte de cartea de munca, castig 3,5 ani in grupa ... (vezi toată discuția)