avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 263 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrebare - protejare drepturi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrebare - protejare drepturi

Bunaseara am si e o intrebare verisorul meu dinspre tata vrea sa ocupe apartamentul bunicii fara nici un document la mina testament , contract viager, etc mentionez ca bunica a inernat-o intr-un spital si nici macar nu se ocupa de ea , am fost si eu la ea .Mentionez deasemenea ca bunica mea are doi copii tatal meu si tatal verisorului meu as dori sa stiu cum sa procez in cazul asta pot sa-i dau in judecata s-au cum sa procedez mai bine pentru ca vreau sa-ti dau in judecata ca tatal meu sa-si ea si el dreptul multumesc
Cel mai recent răspuns: marimargeo , utilizator 19:38, 18 Septembrie 2013
Buna seara , mostenitori de drept ,la apartamentul bunici sunt tatal si unchiul Dumneavoastra ,verisorul nu are dreptul sa intre in apartament numai daca :1)bunica ia facut vreun act fara sa stiti ,Dumneavoatra si tatal D.tra 2) bunica ia facut vreun act unchiului D.tra de care se foloseste verisorul .cerceta ti. Doamne ajuta .
as dori deasemenea sa stiu daca pot sa_l dau in judecata pentru ocupare ilegala, a apartamentului nu cred ca bunica ia facut vreun act deoarece verisorul meu vrea sa_i faca pensie de insotitor dar nu a reusit pina in prezent pentru ca am vericat la asistenta sociala si nu cred ca bunica este in capacitate sa semneze vreun act multumec anticipat
Dumneavoastra nu , tata l da ,dar mai intai verificati actele de proprietate ale apartamentului ,e posibil sa fie vreun act facut de bunica inainte de a se inbolnavi. cercetati si dupa aceea adresati va unui avocat daca treburile nu se rezolva in familie .Succes .
bunaziua actele de propietate sint la tatal meu originale , el are doar o copie si nu cred ca poate realiza prea mult in schimb este f arogant credeti ca ma pot adresa unui avocat pt a rezolva problema multumesc o zi buna va doresc
Buna sera ,in acest caz stati linistit verisorul nu are cum sa se faca stapan pe casa bunici , sunt tati vostri mostenitori dupa moartea bunici.Acum mai depinde si cine se angajaza sa aiba grije de batrana . Sanatate

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme cu rudã bolnavã mintal Patrick56 Patrick56 Bunaziua verisorul ia vindut apartamentul bunicii , avind doar o procura pt ca sa o reprezinte nu sa-si bata joc in sensul bun , pe ea o tine mai bine de doua ... (vezi toată discuția)
Mostenire Patrick56 Patrick56 bunaziua doresc sa ma informez cumpt deschide succesiune intrucit bunica mea a murit de curind iar verisorul meu ia vindut casa in timpul vietii , bunica mea ... (vezi toată discuția)
Mostenire - semnare acte notariale de catre proprietar cu probleme Patrick56 Patrick56 bunaziua am si eu o intrebare verisorul meu dinspre tata vrea sa vinda apartamentul bunicii reamintesc ca el a dus-o intr_un spital de boli mintale unde o tine ... (vezi toată discuția)