Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Actiune in instanta recuperare diferenta pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Actiune in instanta recuperare diferenta pensie

Buna ziua,
In cazul unui pensionar MAI, care activeaza acum in domeniul privat, i-am fost emisa o decizie de recalcularea pensiei in decembrie 2011 cu marirea pensiei, iar in decizie se mentioneaza ca pensia marita se acorda din februarie 2011. Din ianuarie 2012 persoana in cauza a primit pensia marita conform deciziei din decembrie 2011. Problema este ca pentru perioada februarie 2011-decembrie 2011 pensionarul nu a primit diferenta de bani, cu toate ca a facut numeroase adrese la MAI si Casa de pensii a MAI.
Ce demersuri trebuie sa faca in justitie pentru a+si recupera banii?
Multumesc!
In ce luna a fost depeusa cererea de recalculare,pentru care s-a emis decizia din decembrie 2011 ?
pe data de 26.01.2011 a fost depusa cererea de recalculare a pensiei
in decizie scrie ca drepturile au fost stabilite cu data de 01.02.2011.
iar decizia este data in 11.12.2011
Legea 263/2010

ART. 107

(3) Pensia poate fi recalculata prin adaugarea veniturilor si/sau a stagiilor de cotizare, prevazute de lege, nevalorificate la stabilirea acesteia.

(5) Sumele rezultate in urma aplicarii prevederilor alin. (3) si (4) se acorda incepand cu luna urmatoare celei in care a fost inregistrata solicitarea.

ART. 120
(1) Sumele neincasate de catre pensionar, reprezentand pensia pe luna in care a avut loc decesul si/sau, dupa caz, drepturi restante de pensie, cuvenite si neincasate pana la deces, se platesc sotului supravietuitor, copiilor, parintilor sau, in lipsa acestora, celorlalti mostenitori, in conditiile dreptului comun.
(2) Sumele prevazute la alin. (1) pot fi solicitate in cadrul termenului general de prescriptie.

Termenul general de prescriptie este de 3 ani.

Am crezut ca cererea a fost facuta mai tarziu.
Nu stiu ce raspunsuri ati primit laadresele facute.
Ce temeiuri juridice invoca in raspunsuri,pentru nepunerea in plata a restantelor ?

Eu as merge in continuare pe interventii la toate institutiile statului:
M.A.I.;Ministerul Muncii;Guvern.