Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Denuntare contract cameraman
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Denuntare contract cameraman

Buna ziua.

Doresc sa expun o problema a unui prieten care a incheiat un contract prestari servicii foto-video pentru nunta lui care a avut loc in iulie 2012. Contractul contine un pachet foto-video. El a platit o parte din bani pentru poze care i-au fost si livrate. Problema a fost cu partea video care nu i-a mai fost livrata...posibil sa o fi sters cel care trebuie sa o livreze. Pentru partea video el nu a mai platit nimic insa conform contractului cel care sa ocupat de partea video era obligat sa-i furnizeze si acest serviciu prin predarea la final a filmarii video a nuntii.

Acum el vrea sa se judece cu acest individ pentru a denunta acest contract pentru ca nu si-a respectat obligatiile contractuale. Va cere probabil daune morale...nu stiu...nu ma pricep in asemenea cazuri.

Ce se poate face mai exact? Are sanse sa castige?
pe daune morale are sanse . este totusi un eveniment care va sensibiliza instanta .
strict material conform contractului nu prea mai are ce sa ceara daca nu a platit si partea video .