Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna ziua,

In cazul in care nu cunosc actualul domiciliu al paratului pot depune cererea de divort la Tribunalul din localitatea mea de resedinta?

Multumesc pentru timpul acordat.
Competenta este judecatoria in a carei raza teritoriala au avut domiciliul comun cei doi soti.
Succes ;)

Mentionez ca ma refeream la ultimul domiciliu al sotilor.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Gresit!
In cazul in care nu se cunoaste domiciiliul paratului si nici resedinta acestuia,competenta este judecatoria doniciliului sau resedintei reclamantului,conform art.5 Cod procedura civila coroborat cu dispozitiile privitoare la divort.

av.Alexe Ana-Roxana
Roxana :Competenta a judeca cererea de divort este judecatoria in a carei raza teritorala au avut domiciliul (ultimul ) cei doi soti.
Ma refer in acest sens , numai la desfacerea casatoriei prin divort.

Cererile cu privire la pensia de intretinere , spre exemplu , sunt de competenta judecatoriei in a carei raza teritoriala domicileaza paratul !
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
:offtopic: Discutiile, chiar in contradictoriu, sunt bine-venite pe forumul Avocatnet, insa va rog sa nu depasim acest cadru prin calificarea opiniilor altuia ca "gresit!". Dupa regula pe care o stiti foarte bine, cel care face o afirmatie trebuie sa o si justifice, lucru necesar si suficient pe forum. Va multumesc!
Greseala este a mea.In mod eronat am retinut ca paratul locuieste in strainatate si nu se stie domiciliul sau ori resedinta.Scuze:oops: