Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA pentru marfa importata din tari din afara UE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA pentru marfa importata din tari din afara UE

exista posibilitatea de a nu plati TVA pentru marfa importata in Ro din tari din afara UE, TVA ul urmand sa fie suportat de clientul final? precizez ca marfa importata din Pakistan, India sau China este prelucrata in Ro si vanduta unui client din UE, nimic din produsul final neajungand la vanzare in Ro.
Da, cu conditia ca dvs sa asigurati doar un tranzit al marfii...In cazul in care interveniti in respectiva marfa si o prelucrati, apoi o exportati, veti recupera TVA la export.
Puteti sa incercati varianta in care faceti un contract de prestari servicii cu respectiva firma, de stocare temporara a marfii inainte de a pleca mai departe, timp in care o prelucrati fara acte doveditoare, ci emiteti factura de stocare...dar este in zona gri acest tip de contract, putand avea mari probleme la controale.