Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Durata conventie civila
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Durata conventie civila

Dorim sa incheiem o conventie civila pentru prestari servicii cu o persoana care va desfasura o activitate clar determinata, dar care va dura 3 luni. Exista riscul ca la un eventual control sa fie asimilata unui CIM? Multumesc mult!
Da, exista acest risc.
Depinde si de necesitatea prezentei prestatorului la sediul beneficiarului.

Cerinta fundamentala pentru a evita reconsiderarea activitatii nu consta in conditia fireasca de identitate intre activitatea convenita in contract si serviciul efectuat.
Prevederile art. 7 alin. (1) pct. 2.1. din Codul fiscal sunt cele care instituie criterii legale in baza carora se constata incongruenta dintre activitate si contract.
Reconsiderarea nu se poate efectua decat in cadrul unei actiuni de inspectie fiscala.