Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Declarare sediu - lipsa asociati
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Declarare sediu - lipsa asociati

O societate trebuie sa declare un nou sediu social (cel vechi fiind expirat). Problema este ca cei doi asociati nu sunt in tara (nu se intorc curand), ci doar administratorul.
Se pot intocmi noile acte (act constitutiv actualizat, hotarare AGA......) doar cu semnatura administratorului care ese numit pe termen nelimitat si cu puteri depline?
Va multumesc.
Nu, pt ca nu administratorul ia hotararea prelungirii/schimbarii sediului social, nu administratorul semneaza hotararea adunarii generale a asociatilor, nici actul constitutiv, chiar daca are puteri depline. Puterile lui depline privesc mandatul de administrator si atributiile care i-au fost atribuite prin actul constitutiv.
Si care ar fi solutia totusi? Firma nu poate functiona cu sediul expirat.
Lecturati prevederile actului constitutiv cu privire la modul cum se au hotararile in adunarea generla si la modul cum se convoaca aceasta. Ar trebui ca trimiterea unui procuri speciale sa poata rezolva situatia.