Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reprezentarea intr-un proces civil
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Reprezentarea intr-un proces civil

Am o intrebare. Paratul dintr-un dosar civil recent introdus este arestat in Danemarca. Astazi am primit intampinare formulata in numele paratului de un avocat. Era posibil in contextul in care paratul este arestat intr-o tara straina sa isi angajeze un avocat aici. Mentionez ca nu exista nici o persoana in tara imputernicita oficial sa actioneze in numele paratului (adica vreun mandatar) care ar fi putut angaja avocatul. Ce efect ar avea daca as arata instantei de judecata ca avocatul care il reprezinta pe parat nu are contract si imputernicire avocatiala semnata de acesta si cand ar trebui sa arat asa ceva? Va multumesc
Când asistenţa juridică este obligatorie, dacă învinuitul sau inculpatul nu şi-a ales un apărător, se iau măsuri pentru desemnarea unui apărător din oficiu.
Delegaţia apărătorului desemnat din oficiu încetează la prezentarea apărătorului ales.
Dacă la judecarea cauzei apărătorul lipseşte şi nu poate fi înlocuit în condiţiile alin. 4 indice 1, cauza se amână.