Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... cerere art.320 ind.1 c.p.
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

cerere art.320 ind.1 c.p.

Buna ziua!va rog sa imi spune-ti ce trebuie sa scriu in cererea pe care trebuie sa o depun in instanta pentru a beneficia de prevederile art.320 ind.1 c.p. Mi s-a cerut in instanta de depun o astfel de cerere si scris.Va multumesc anticipat!
Uitați aici un link unde s/a purtat o discuție pe acest aspect:

www.avocatnet.ro/content/for...
Până la începerea cercetării judecătoreşti, inculpatul poate declara personal sau prin înscris autentic că recunoaşte săvârşirea faptelor reţinute în actul de sesizare a instanţei şi solicită ca judecata să se facă în baza probelor administrate în faza de urmărire penală.
Judecata poate avea loc numai în baza probelor administrate în faza de urmărire penală, doar atunci când inculpatul declară că recunoaşte în totalitate faptele reţinute în actul de sesizare a instanţei şi nu solicită administrarea de probe, cu excepţia înscrisurilor în circumstanţiere pe care le poate administra la acest termen de judecată.

La termenul de judecată, instanţa întreabă pe inculpat dacă solicită ca judecata să aibă loc în baza probelor administrate în faza de urmărire penală, pe care le cunoaşte şi le însuşeşte, procedează la audierea acestuia şi apoi acordă cuvântul procurorului şi celorlalte părţi.

Instanţa de judecată soluţionează latura penală atunci când din probele administrate în cursul urmăririi penale rezultă că fapta există, constituie infracţiune şi a fost săvârşită de inculpat.
Dacă pentru soluţionarea acţiunii civile se impune administrarea de probe în faţa instanţei, se va dispune disjungerea acesteia.

În caz de soluţionare a cauzei prin aplicarea alin. 1, dispoziţiile art. 334 şi 340-344 se aplică în mod corespunzător.
Instanţa va pronunţa condamnarea inculpatului, care beneficiază de reducerea cu o treime a limitelor de pedeapsă prevăzute de lege, în cazul pedepsei închisorii, şi de reducerea cu o pătrime a limitelor de pedeapsă prevăzute de lege, în cazul pedepsei amenzii. Dispoziţiile alin. 1-6 nu se aplică în cazul în care acţiunea penală vizează o infracţiune care se pedepseşte cu detenţiune pe viaţă.

In mod normal nu trebuie sa depuneti nicio cerere daca sunteti inculpat in cauza.
Va intreaba instanta sau precizati pur si simplu.

Avocatii depun astfel de cereri pentru a fi siguri ca nu se intampla tot felul de lucruri imprevizibile.

Daca depuneti cererea in scris precizati ce vreti deoarece este cererea dvs.