Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare titlu de proprietate

Sunt trei frati pe un titlu de proprietate A,B si C. A are cerere de reconstituire pe toata suprafata, iar pentru ceilalti doi exista cereri, dar in mod evident nu au fost facute de ei(scriau foarte greu avand doar doua clase primare, iar la semnatura incercau sa-si scrie numele; pe cereri exista un scris fluent iar semnatura nu are nici o legatura cu semnatura lor de exemplu din buletinul de identitate). A vrea sa atace titlu in instanta pe motiv ca ar fi lovit de nulitate absoluta, deoarece B si C nu aveau dreptul la reconstituire intrucat cererile nu sunt ale lor, deci nu au cerut reconstituire.
Poate sa faca acest lucru? Exista vreo prescriptie in cazul atacarii unor acte sub semnatura privata?
Poate cere orice in instanta. Daca va obtine depinde de multe aspecte, care cine mai traieste, cu cine se intelege, cat timp a trecut etc. De asta depinde si actiunea pe care o alege, civila, penala...
Daca la dosarul pe baza caruia s-a eliberat titlul de proprietate exista si cererile lor , va fi greu sa demonstrati inscrierea in fals si sa anulati titlul de proprietate.

Daca diferenta intre scrisuri e asa flagranta, atunci o simpla expertiza demonteaza cererile. Totusi, depinde de multe detalii.