Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ordonanta de plata - calitate procesuala activa
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ordonanta de plata - calitate procesuala activa

Buna ziua! Imi puteti spune, va rog, daca se poate initia procedura Ordonantei de plata de un spital , in condtiile in care spitalul (unitate publica) care a furnizat primariei din localitate curent electric pe perioada iernii pentru functionarea unui patinoar , nu a intocmit nici un contract desi a fost emisa factura, pe care primaria nu vrea s-o achite.Multumesc!
Da! Factura este considerata contract.
Conditiile de admisibilitate ordonanta de urgenta:
- creanta sa fie certa - adica sa rezulte dintr-un inscris ( in cazul dumneavoastra factura)
- creanta sa fie lichida - adica sa fie determinata, clara ( valoarea facturii )
- creanta sa fie exigibila- adica sa fi ajuns la scadenta ( daca pe factura nu este trecut termenul de plata, scadenta se considera a fi : data facturii).
Monica Hanganu, Mediator
si nu in ultimul rand sa fie semnata de beneficiar ... pt ca altfel slabe sanse sa aveti castig de cauza ...