avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare personal curatenie la o scoala generala din ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare personal curatenie la o scoala generala din donatiile parintilor

Buna ziua.
O asociatie de parinti a unei scoli generale , constituita legal , are dreptul sa angajeze o femeie de serviciu in baza unor donatii ale parintilor elevilor acestei scoli ?
Ar fi singura solutie in conditiile in care singura femeie de serviciu angajata nu face fata situatiei iar Primaria si Inspectoratul nu aproba angajarea de personal auxiliar.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: clopotica1977 , utilizator 12:02, 17 Octombrie 2013
O asociatie de parinti a unei scoli generale , constituita legal , poate angaja orice tip de personal.

daca este infiintata in conditiile Ordonantei 26/2000, poate angaja personal.
Va multumesc !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obligati sa donam la scoala paralela2015 paralela2015 Buna ziua, Fiica mea este eleva intr-o scoala unde, in fiecare an scolar, suntem obligati sa donam 400 lei, daca avem un singur copil inscris in acea scoala ... (vezi toată discuția)
Aș dori să înființez o asociație a părinților marianapruteanu marianapruteanu Bună ziua! Aș dori să înființez, pe lângă școala în care lucrez, o asociație a părinților.V-aș ruga să-mi spuneți, ce pași trebuie urmați și ... (vezi toată discuția)
Infiintare asociatie parinti cpaula cpaula In data de 20 aprilie 2012 am trimis un e-mail catre scoala in care invata fiul meu, rugandu-l pe D-nul Director sa informeze parintii din scoala de ... (vezi toată discuția)