Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare personal curatenie la o scoala generala din ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare personal curatenie la o scoala generala din donatiile parintilor

Buna ziua.
O asociatie de parinti a unei scoli generale , constituita legal , are dreptul sa angajeze o femeie de serviciu in baza unor donatii ale parintilor elevilor acestei scoli ?
Ar fi singura solutie in conditiile in care singura femeie de serviciu angajata nu face fata situatiei iar Primaria si Inspectoratul nu aproba angajarea de personal auxiliar.
Multumesc.
O asociatie de parinti a unei scoli generale , constituita legal , poate angaja orice tip de personal.

daca este infiintata in conditiile Ordonantei 26/2000, poate angaja personal.
Va multumesc !