Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionar cu pensie de urmas, ma incadrez la pensie de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionar cu pensie de urmas, ma incadrez la pensie de invaliditate-documente necesare

In prezent bunica mea are o pensie de urmas ,dar se incdreaza pentru obtinerea unei pensii de invaliditate , ce documente trebuiesc prezentate la dosar in fata Comisiei de expertiza? Va multumesc anticipat.
Inaintarea dosarului la comisie se face in urma unui referat prin care medicul (de familie sau specialist) propune pensionarea. Medicul vă va spune şi ce documente trebuie să conţină dosarul. Cu titlu informativ va pot spune ca din dosar n-ar trebui să lipseasca: referat medic, analize recente, C.I. (original+copie), carnet munca (daca are), toate documentele pe care le detineti legat de afectiunile de care sufera bunica (ex.:internari, concedii medicale) ...
Succes!
M. Gradinaru, utilizator
1. Se poate beneficia de pensie de invaliditate oricand, daca medicii vor hotari asta.

2. Incadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale avand in vedere si documentele medicale emise de medicul specialist care asigura asistenta medicala.

3. - Trimiterea catre medical specialist o da medicul de familie.
- Asadar se incepe cu o vizita la medicul de familie.