avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Suport Tehnic Opinii despre avocatnet.ro Vreau sa raman fidel comunitatii Avocatnet.ro
Discuție deschisă în Opinii despre avocatnet.ro

Vreau sa raman fidel comunitatii Avocatnet.ro

De mai bine de un an sunt acceptat in lista de consultanti a Avocatnet.ro.Ma simt inplinit atunci cind,prin raspunsurile mele,ajut categorii de oameni care apeleaza cu diferite probleme.Comunitatea Avocatnet.ro,este mare,cu multi oameni competenti,buni profesionistii.Prezenta mea pe forum,destul de vie,ma facut sa trag o concluzie,pe care doresc sa o supun atentiei Administratorilor,Moderatorilor si Adminilor.
Din noianul de avocati,consilieri juridici si cei din alte profesii, un procent foarte mare nu au activitate de un an sau peste un an,multi,sunt inscrisi in lista de consultanti si doar atit. Mai este o categorie,cei care activeaza in forum si scriu multe lucruri, repetind raspunsurile altora,sau interpretid raspusurile dupa propria teorie,de multe ori neconforma cu realitatea sau cu speta dezbatuta.Aceasta categorie,ma dezgusta.Am monitorizat , cateva persoane din aceasta categorie,si am inteles ca fac acest lucru pentru reting si nota.Incorect din punctul meu de vedere. Nu de alta dar asa cum am aratat mai sus,raspunsurile sunt gresite,neprofesioniste si nu fac nimic altceva decit sa aduca deservicii comunitatii. Am incercat sa atentionez pe cineva din forum si spre marea mea dezamagire am fost interpretat gresit de unul din administratori care ma banat,e drept doar 24 ore. Daca ar fi monitorizat activitatea persoanei vazate de mine si pentru care am fost sanctionat,ar fi constatat ca am dreptate,ca a mai fost avertizat,de mai multe ori de moderatori. Dar nu asta este problema . Problema e, cum scapam de aceasta categorie sau mai bine zis si cele fara activitate. Nu cred ca este productiv pentru cineva de a avea schema incarcata. E drept nu aduc prejudicii materiale,dar...
Sunt Detecti Particular,categorie inscrisa la alte profesii.Eu personal,prezint activitatea de Detectiv Particular,ca,
O Profeasie-deoarece se fundamenteaza pe o nevoie sociala,avind un cadru legislativ bine conturat.
O Stiinta-deoarece dispune de principii si concepte operationale,de idei de profil fundamentate in decursul a peste un secol de existenta.
O Arta-Nedispunind de tipare,sabloane,etc. ea solicita in permanenta calitati personale,aptitudini aparte,talentul de a actiona intr-o mare diversitate de situatii.
Am tinut sa fac aceste citeva precizari deoarece, in comunitatea Avocatnet.ro ,aceasta categorie este putin cunoscuta,si cu parere de rau ,unul , din cei multi,a incercat sa o denigreze.
Voi ramine activ in acest forum,voi arunca in lupta tot arsenalul meu de cunostinte in materie penala,in special.
Sper sa nu stirnesc reactii prea dure cu aceasta interventie. Deviza mea si a Asociatiei din care fac parte este SEMPER VERITAS.
Detectiv Particular FILIP STELIAN
Eu sunt administratorul care v-a banat. Pentru ca limbajul folosit de dumneavoastra in discutiile respective depasea cu mult cadrul unor discutii normale.

In privinta celor spuse de dumneavoastra, as vrea sa propuneti si o solutie. Nu cred ca putem inlatura din site pe toti cei care nu fac nimic decat pentru rating. Pana la urma, sunt oameni care fac lucruri din placere si oameni care fac lucruri pentru bani. Asa e si in online, unii fac lucruri pentru rating iar altii din pasiune.

Va multumesc pentru observatii, de unele o sa tinem seama in dezvoltarile viitoare ale facilitatilor oferite comunitatii.
Stiam cine a facut banarea. Nu reprosez acest lucru, Doar ca nu aceeas atitudine a-ti avut si fata de cel cu care spuneti ca am intrat in conflict si care a folosit la fel acelas limbaj. Cred ca merita sa tineti cont de observatia mea.Va recomand o monitorizare si o sa vedeti ca am dreptate. Dar de fapt ,ce rost are. Ma consolez cu ideea,ca am fost corect si ma voi calauzi dupa acelas principiu-SEMPER VERITAS.

Aveti dreptate,pentru multi acest sistem este o facilitate enorma de a se face cunoscuti gratuit.Numai ca competenta si profesionalismul trebuie monitorizat. Nu poti spune prostii la infinit fara a suporta eventuale consecinte.Macar prin replici mai acide.

Pe viitor voi fi mai atant si pe cit posibil mai temperat in exprimare.


Detectiv Particular FILIP STELIAN
filipstelian a scris:
Aveti dreptate,pentru multi acest sistem este o facilitate enorma de a se face cunoscuti gratuit.Numai ca competenta si profesionalismul trebuie monitorizat. Nu poti spune prostii la infinit fara a suporta eventuale consecinte.Macar prin replici mai acide.

De-acord cu dumneavoastra, numai ca cei care decid "urmarile" sunt in primul rand utilizatorii, prin prisma argumentelor juridice contrare aduse de ceilalti consultanti. Acesta este pana la urma scopul forumului - discutarea ideilor juridice, ciar si in contradictoriu, dar nu a persoanelor (participante sau nu).
Desigur ca, daca considerati ca vreun utilizator a intrecut masura impusa de regulament sau de bunul simt, puteti sesiza acest lucru moderatorilor/administratorilor.
Multumesc!
Nu-mi place exprimarea "sunt acceptat in lista de consultanti a Avocatnet"; in fond, fara multe persoane bine si foarte bine pregatite profesional Avocatnet n-ar fi ceea ce este. Pe de alta parte, nu primiti nimic pentru raspunsurile pe care dati in forum. Umilinta nu-si are sensul pe acest site!

Iar Avocatnet face tot posibilul sa-i atraga si sa-i pastreze pe cei bine si foarte bine pregatiti profesional; este o afacere dar cei care o conduc te trateaza cu respect. Stiu, este cel putin ciudat sa apreciez acest lucru, dar eu, angajat al unor institutii publice si al unei banci, nu ma intalnesc des cu respectul.

Am avut un director care spunea "daca ridicati probleme, oferiti si solutii". Era o abordare noua a problemelor dintr-o institutie publica, dar am constatat repede ca respectivul director s-a oprit la vorbe.
Ceea ce nu se intampla si pe acest site! Oferiti solutii!

In final, trebuie sa va spun ca va inteleg: primirea unui avertisment m-ar mahni si n-as trece asa usor peste aceasta. Nu vreau sa stiu cum as reactiona dar, de regula, reactiile mele sunt radicale.
ehh, ratingul e o chestie copilareasca, dar uneori e bine sa fi copil
aprecierea celor din jur e o nevoie umana si cat de mult avem nevoie sa fim oameni
divergentele in opinii duc la progres...o fi bine?

eu as dori sa pot aprecia interventiile cuiva astfel: raspuns foarte bun, raspuns bun, raspuns slab, raspuns in afara subiectului...si sa se si poata contabiliza astfel de aprecieri.

sunt subiecte la care as raspunde, dar daca cineva a dat deja solutia completa nu mai intervin, dar as dori sa pot nota in sesnul de mai sus acel raspuns

pana atunci e bun si atat...pentru mine acest forum e o provocare, un mod a petrece timpul si aproape ca a devenit nevoie:)...Multumiri adminilor...care trebuie apreciati pentru acest produs si care trebuie intelesi ca produsul lor are la urma urmei si un scop economic...eu le urez trafic intens si beneficii macar ca ale yahoo ;)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sugestie: renunþarea la sistemul de notare a activitãþii consultanþilor care doresc aceasta (renunþarea la rating) Gabriela  Pintea Gabriela Pintea Vă rog frumos să aveţi în vedere, în viitor, crearea posibilităţii de renunţare la rating pentru consultanţii care doresc aceasta. Motivele, pe ... (vezi toată discuția)
Detectivi - competente si obligatii ContSters83008 ContSters83008 Sa presupunem ca \"x\" apeleaza la un detectiv particular, incheie un contract (indiferent de obiect). Pe parcursul investgatiei detectivul ia cunoastinta ca ... (vezi toată discuția)
Licenta pentru detectiv particular! ContSters102770 ContSters102770 Buna ziua! Am o intrebare de adresat! Care sunt procedurile pentru a obtina autorizatie de detectiv particular? Am inteles ca trebuie sa ai studii ... (vezi toată discuția)