avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Stergerea cazierului judiciar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Stergerea cazierului judiciar

La o condamnare de 1 an si 6 luni cu suspendare data in anul 2004, am deschis o actiune in justitie pentru anularea cazierului. Se cer diferite recomandari de buna purtare.
Exista anumite modele de formulare a unei recomandari care sa fie mai....eficienta?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 19:01, 24 Octombrie 2013
Reabilitarea de drept poate fi constata pe cale judecatoreasca, cand este implinit termenul de incercare.

Termenul de incercare este compus din pedeapsa efectiv aplicata, la care se adauga doi ani.

Asadar, dupa trei ani si sase luni de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti trebuie sa opereze reabilitarea de drept.

Reabilitarea este una ope legis, inlatura toate decaderile si consecintele ce decurg din condamnare.




Se cere recomandari de al persoane.
Ma intereseaza cum se poate formula o caracterizare sa fie cat mai completa ca sa ajute in cazul din speta.
Multumesc
Multumesc pentru raspuns,
Deja suntem la faza in care ne-am adresat deja justitiei si se cere niste caracterizari, recomandari, De aceia ma intereseaza daca exista o formulare anume pentru ele sau un formular tipizat pentru ca aceste caracterizari sa fie mai....eficace.
Multumesc
Nu exista formulare tipizate.
Aveti aici detalii:
www.avocatnet.ro/content/for...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reabilitare - de drept sau judecatoreasca familistu familistu buna ziua o persoana condamnata la 2 ani cu suspendare cu 4 ani de incarcare, dupa un an poate cere instantei stergerea cazierului, reabilitarea persoanei ... (vezi toată discuția)
Cazier curat bbyRo bbyRo Bună ziua! Acum 4,5 ani am avut o condamnare de 2 luni inchisoare cu suspendare in baza art....(accident rutier din culpă).Acum 3 săptămâni când am ... (vezi toată discuția)
Pot da pentru permis? teo_mariana teo_mariana as dori sa stiu daca ma pot inscrie la scoala de soferi daca in anul 2008,am savarsit infractiuni de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul ne avand ... (vezi toată discuția)