Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Stergerea cazierului judiciar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Stergerea cazierului judiciar

La o condamnare de 1 an si 6 luni cu suspendare data in anul 2004, am deschis o actiune in justitie pentru anularea cazierului. Se cer diferite recomandari de buna purtare.
Exista anumite modele de formulare a unei recomandari care sa fie mai....eficienta?
Multumesc
Reabilitarea de drept poate fi constata pe cale judecatoreasca, cand este implinit termenul de incercare.

Termenul de incercare este compus din pedeapsa efectiv aplicata, la care se adauga doi ani.

Asadar, dupa trei ani si sase luni de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti trebuie sa opereze reabilitarea de drept.

Reabilitarea este una ope legis, inlatura toate decaderile si consecintele ce decurg din condamnare.

Se cere recomandari de al persoane.
Ma intereseaza cum se poate formula o caracterizare sa fie cat mai completa ca sa ajute in cazul din speta.
Multumesc
Multumesc pentru raspuns,
Deja suntem la faza in care ne-am adresat deja justitiei si se cere niste caracterizari, recomandari, De aceia ma intereseaza daca exista o formulare anume pentru ele sau un formular tipizat pentru ca aceste caracterizari sa fie mai....eficace.
Multumesc
Nu exista formulare tipizate.
Aveti aici detalii:
www.avocatnet.ro/content/for...