Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna,
dupa decesul ambilor parinti,eu fiind singurul mostenitor(fiu),pot beneficia de terenul lasat de ei,fara a avea act de mostenire?
Trebuie sa dezbat mostenirea si s-o impart cu fiul fratelui meu(acesta fiind decedat)?
Imobilul parintesc a fost vandut in timpul vietii parintilor,eu mai am vreo implicare acolo,cand actualii proprietari vor dori sa vanda?
Multumesc!
Dvs. mosteniti numai ce exista in patrimoniul parintilor la momentul decesului acestora.

Daca ati mai avut un frate, ce a decedat , dar are urmasi, atunci nu sunteti singurul mostenitor.

Va trebui sa dezbateti succesiunea impreuna cu descendentii fratelui decedat.
Si daca unul din parinte ar mai fi in viata ar putea sa treaca pe numele meu terenul,fara copilul fratelui meu?
cota care imi revine este egala cu cea a copilului fratelui meu?
petrovantea12, utilizator
Da; sa va faca contract de vanzare-cumparare, dar numai daca sunt ambii parinti in viata.

Daca unul dintre parinti este decedat, atunci trebuie sa dezbateti succesiunea de pe urma acestuia si apoi parintele aflat in viata va poate face acte de vanzare-cumparare.

Descendentii fratelui vor culege o cota de mostenire egala cu ceea ce ar fi primit fratele daca ar fi fost in viata la momentul decesului parintilor.
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
Multumesc frumos!Inca o intrebare,va rog:
-care ar fi suma pentru a dezbate succesiunea,terenul este in mediul rural si ca suprafata este 4 ha? unde pot afla tarifele?La dezbaterea succesiunii este nevoie sa fie prezent si descendentul fratelui?
petrovantea12, utilizator
La un Birou notarial veti afla toate raspunsurile cu privire la costuri.

Si, DA, trebuie sa fie prezent si fiul fratelui la dezbaterea mostenirii .