Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Administrator societate - masina societate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Administrator societate - masina societate

Buna ziua! Rog ajutor pentru a ma elucida in urmatoarea situatie:
Avem administratorul unui SRL, in acelasi timp si unic asociat al acesteia dar NU are contract de munca la aceasta propria companie.
1. Poate utiliza masina companiei (atat in scop profesional cat si personal)? Daca da, care sunt conditiile? (acte de intocmit, plati de efectuat, deductibil sau nu....)
2. Poate avea si contract de munca la propria firma?
Va multumesc mult!
1. Poate utiliza masina companiei potrivit prevederilor art.21alin.(3) lit.n). din Codul fiscal.
2. Conform art.196^1 din Legea 31/1990 privind societatile comerciale,asociatul unic poate avea calitatea de salariat al SRL al carui asociat unic este.