Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Notificare de plata asigurator, vecin inundat
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Notificare de plata asigurator, vecin inundat

Buna ziua.
Acum vreo 3-4 luni, sa fisurat teava de apa rece de la bucatarie , in perete, unde se face legatura cu coloana principala de alimentare cu apa a blocului. ( nu in apartamentul meu ) si tasnea un firicel de apa , care prelingandu-se pe perete l-a inundat pe vecinul de jos, acesta avand o pata de apa pe tavan in hol si sufragerie.
La sesizarile lui, am spart faianta la noi, si am remediat problema cu toate ca era legat de coloana principala comuna de apa.
Problema este ca acest vecin si-a ''zugravit'' cele 2 pete prin asigurator
Astazi am primit notificare de plata in valoare de 3521 lei de la asiguratorul vecinului.
1. Este o valoare exorbitanta pentru 2 pete de apa
2. Teava cu pricina nu era la mine in casa si nici defectul nu era la mine in casa, ci in zona de spatiu comun.
3. In procesul verbal de notificare, scrie : conform declaratiilor inundatia a fost de la ap superior nr 43 . Noi locuim la 44

Este normal sa ni se impute noua cheltuielile lui de zugraveala, daca defectul nu a fost la noi in casa ci legat de teava comuna de alimentare?
Noua cine ne plateste faianta sparta si tot ce am cumparat ca sa rezolvam problema?
Cum de sa ajuns la o asemenea suma pentru 2 pete de apa?
Cu 3-4 zile inainte de incident, sau facut reparatii de inlocuire a tevii de alimentare cu apa recela subsolul blocului, pana la intrarea in coloana.( de aici si defectul). Nu era normal ca aceasta cheltuiala sa se impute eventual asociatiei de proprietari?

Va multumesc.

Raspunsul la toate intrebarile postate pe forum le puteti primi daca desfasurari demersuri direct la asigurator care detine obligatia sa va prezinte documentele justificative
Daca inundatia a fost generata de defectiuni la instalatia parte comuna responsabil este asociatia de proprietari
Insa din postarea dvs rezulta
conform declaratiilor inundatia a fost de la ap superior nr 43 .
,respectiv din proprietate privata si nu de partea comuna de instalatie

Buna ziua
''Conform declaratiilor inundatia a fost de la ap superior nr 43'' Asta scrie in notificare. Noi stam la 44 si noi nu am dat nici o declaratie, neavand nici o solicitare in acest sens din partea nimanui.
Conform declaratiilor cui????
Nu era normal sa vina asiguratorul sa-mi bata la usa si sa vada, sa faca poze ....ceva...orice.......in baza a ce ma notifica ca am de plata?
Cum demonstreaza asiguratorul ca a fost de la mine din casa si nu de pe coloana daca eu nu am stiut de existenta lor pana astazi ....prin aceasta notificare?
Legea permite sa obligi pe cineva la plata fara nici o dovada in acest sens?....doar asa pe ochi dulci??? si pe ce presupune vecinul? doar ca apa a curs de sus?
Nu sa inundat ca am uitat eu apa deschisa sau ca am actionat cu neglijenta intr-un fel anume.
Ma repet inca odata, poate nu am avut o exprimare buna....defectul era in ''interiorul blocului'', in dreptul meu, NU la mine in casa.#-o

Da, ciudata treaba. Vecinul inundat trebuia sa mearga la as. prop. sa reclame faptul ca este inundat „de sus”. Administratorul, insotit de un instalator, se deplasa la apartamentul de deasupra (probabil al dvs.) si constata defectul care putea sa fie pe conducta comuna sau a dvs. Cand administartorul stie ca proprietarul reclamant este asigurat, incearca si el sa lucreze mai acoperit, adica, intocmeste un PV de constatare, face niste fotografii, mai consulta un specialist. toate acestea vor sta la baza documentelor de despagubire si ziceti bine, daca defectiunea a fost pe spatiul comun, costurile vor fi repartizate pe toti proprietarii (inclusiv cheltuielile cu reparatea peretilor dvs.) si numai daca defectiunea a fost din apartamentul dvs., ar fi trebuit sa fiti pus la plata - daca la randul dvs. nu ati fi asigurat...
In alta ordine de idei, baietii acestia de la firma de asigurare, bat campii cu aceasta valoare de 3521 lei, bani care ar ajunge sa zugravesti, asa mai simplu, cateva apartamente. Cred ca au adus zugravi de la Paris, daca nu de undeva mai de departe...
Deci, luati legatura cu administratorul as. prop., intrebati ce stie de toata povestea, apoi incercati sa consultati un avocat care stie cum sa discute cu smecherii de la asigurari. Nu in ultimul rand, incercati si dvs. sa va asigurati!
Succes!
Va multumesc pt raspuns.
Este vina mea ca nu sunt asigurat, cu siguranta.
Totusi, aceasta notificare( implicit acest dosar) trebuie sa se bazeze pe ceva palpabil, nicidecum pe ce a spus cineva.
Am dreptul sa cer ( asiguratorului) in scris dovezile in baza carora el i-mi imputa aceasta suma?....este obligat sa-mi raspunda in vreun termen legal?
Cat timp am la dispozitie de cand am primit aceasta notificare ca sa intreprind vreo actiune legala?
Daca tot a platit firma de asigurare pentru el, nu era normal sa-mi plateasca si mie daunele (( spart pereti, faianta, teva, etc...))pentru ca nu eu aveam apa pe pereti deci nu era interesul meu (tot deranjul meu fiind din cauza nevoilor lui?)
In fine....nu ma intereseaza sa-mi plateasca cineva ceva....am facut tot ce am facut doar din bun simt ca sa-l ajut.....vreau doar sa scap de acesti jepcari fara scrupule care fac dosare fara nici o baza legala.
pacaliciosu a scris:

Va multumesc pt raspuns.
Este vina mea ca nu sunt asigurat, cu siguranta.
Nu este o vina ci o nesansa!
Totusi, aceasta notificare( implicit acest dosar) trebuie sa se bazeze pe ceva palpabil, nicidecum pe ce a spus cineva.
Asiguratorul in mod obligatoriu trebuia sa faca constatarea tehnica, in prezenta asiguratului, reprezentantului asociatiei si vecinilor implicati,(p.v. semnat de toti)
Am dreptul sa cer ( asiguratorului) in scris dovezile in baza carora el i-mi imputa aceasta suma?....este obligat sa-mi raspunda in vreun termen legal?
DA, prin document scris in termen de 30 zile.
Cat timp am la dispozitie de cand am primit aceasta notificare ca sa intreprind vreo actiune legala?
Daca tot a platit firma de asigurare pentru el, nu era normal sa-mi plateasca si mie daunele (( spart pereti, faianta, teva, etc...))pentru ca nu eu aveam apa pe pereti deci nu era interesul meu (tot deranjul meu fiind din cauza nevoilor lui?)
Toata interventia se deconteaza in sarcina proprietatii comune(asociatia) daca defectiunea a fost la coloana comuna.
In fine....nu ma intereseaza sa-mi plateasca cineva ceva....am facut tot ce am facut doar din bun simt ca sa-l ajut.....vreau doar sa scap de acesti jepcari fara scrupule care fac dosare fara nici o baza legala.
Dupa cum relatati, asiguratorul a tratat superficial constatarea daunei si puteti face o interventie/contestatie/mediere , solicitand fundamentarea demersului acestuia.

elga50, moderator