Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Concediu medical
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Concediu medical

Buna ziua, in ziua cind m-am angajat,seara am fost internat de urgenta in spital si a 2-a zi am fost operat de hernie de disc, acum sint in concediu medical,dar societatea zice ca nu poate sa-mi bage C M,mentionez ca recuperarea e mai dificila de cum credeam,in cazul acesta ce ma sfatuiti, care e legea?
Deci poate societatea sa bage CM?
multumesc
valsib, utilizator
Considerand ca situatia dvs. a fost o urgenta medico-chirurgicala,potrivit art.14 din Normele de aplicare a OUG 158/2005,dreptul la concediu si indemnizatie pentru incapacitate temporara de munca nu este conditionat de realizarea stagiului de cotizare.
Oare firma unde ati fost angajat nu cunoaste aceste prevederi legale ?
Multumesc pentru raspuns, inca sint angajat la firma respectiva,dar zice ca nu poate sa bage c m ,mentionez ca nu am intrerupere nici o zi de 32 ani
Deci poate sa bage c m si sa iau indemnizatia pe cm
Multumesc
Trebuie sa va plateasca indemnizatia cuvenita in baza certificatului medical de urgenta medico-chirurgicala . Daca refuza sa va plateasca,adresati-va la Casa de asigurari de sanatate de care apartineti.