avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sunt hartuita telefonic de o persoana necunoscuta
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sunt hartuita telefonic de o persoana necunoscuta

Buna ziua! De mai bine un un an jumatate, nici nu realizez cat de veche este problema, pt ca nici nu mi-am dat seama cand a inceput, o persoana ma tot suna de pe un numar privat: la ore diferite, cu o frecventa variata: o data pe saptamana, sau in fiecare zi, sau de doua trei orei pe zi. De cele mai multe ori imi da numai beep-uri sau mesaje goale. De cateva ori am raspuns dar nu a spus nimic, a tacut. Si numai de doua ari am avut o scurta conversatie: cica ar fi un "admirator secret", si ca " vrea sa se joace cu mine". Intre timp eu mi-am schimbat si nr. de tel, dar l-a aflat, si a continuant sa ma sune, am blocat numerele private, si nu ma mai deranjeaza soneria telefonului, dar de primit, primesc apelurile, se pare nu ca a fost descurajat. Mi-e nu prea mi-e frica, dar ma ingrijoreaza presevereata aceasta. Ce as putea sa fac? Sa merg la politie cu asa ceva? Va multumesc anticipat pt raspunsuri. Imi cer scuze daca nu am ales categoria corecta pt publicarea subiectului
Cel mai recent răspuns: ioana35 , utilizator 21:03, 30 Octombrie 2013
Daca a aflat noul numar este evident ca are cunostiinta intre cei apropiati dvs care au putut sa ii furnizeze noul numar de apel
Puteti depune sesizare oficiala la politie,care conditionat de interes,de bagajul de dosare in lucru ,poate desfasura demersuri concrete in identificarea autorului
Politia nu va poate ajuta intrucat fapta nu constituie infractiune.
Poate ca ar fi bine sa va ganditi bine la cercul dvs de prieteni , colegi , apropiati. daca a aflat noul nr. de telefon, e clar ca are acces la informatii despre dvs.
da, asa este, fapta nu este o infractiune, dar poate fi o etapa premergatoare acesteia.. ma cam pune pe ganduri comportamentul acesta pervers, pt ca nu poate fi decat pervers. Acum , in functie de context, ma uit de doua ori in jurul meu
Nu răspundeţi acestor apeluri niciodată, sfatul meu...hărţuitorul se va plictisi în final, dacă nu cumva are o aşa de mare obsesie încât să sune la nesfârşit.Au mai păţit-o şi alţii, chiar şi eu.Poliţia nu prea are ce să facă.Oricând primiţi apeluri cu nr. privat , nu răspundeţi. Dacă aţi apucat să răspundeţi o dată, încurajaţi hărţuitorul , acesta sperând să răspundeţi din nou.

Alte discuții în legătură

Hartuire telefonica gukkkk gukkkk Cam ce cerinte trebuie sa aiba o cauza ca sa fie considerate hartuire, daca o persoana te suna cu nr. ascuns. Cam cate zile rand. Cam cate apeluri/sms-uri ... (vezi toată discuția)
Furt date personale? hartuire? corinaandradumitrescu corinaandradumitrescu Buna ziua, o persoana apropiata este sunata de ceva vreme de la unii de la o banca sau niste carduri de credit. Persoana nu a vrut sa se intalneasca cu ei si ... (vezi toată discuția)
Mesaje vulgare prin sms ContSters62689 ContSters62689 O colega de-ale mele are o mare tristete: un nebun o suna in disperare si ii trimite SMS-uri cu tenta erotica. Am reusit sa verific, o face de pe o cartela ... (vezi toată discuția)