Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Care e nota minima pentru a fi acceptat in barou?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Care e nota minima pentru a fi acceptat in barou?

Buna ziua as dori sa stiu daca este o nota minima de a intra in barou sau se iau cele mai mari note si in functie locuri cum se face la admitere.
Va multumesc
in fiecare an , U.N.B.R. organizeaza un examen de admitere in profesie.pentru a trece de acest examen este nevoie sa aveti 50 de grile facute corect din 100 posibile si media 7.00 la proba scrisa.anul trecut era nevoie de 70 de grile din 100.in fiecare an se schimba dar se anunta din timp bibliografia necesara si modalitatea de examen
numantere a scris:

in fiecare an , U.N.B.R. organizeaza un examen de admitere in profesie.pentru a trece de acest examen este nevoie sa aveti 50 de grile facute corect din 100 posibile si media 7.00 la proba scrisa.anul trecut era nevoie de 70 de grile din 100.in fiecare an se schimba dar se anunta din timp bibliografia necesara si modalitatea de examen

Si este un examen mai usor ca cel de intrare in magisratura?
asta ramane de discutat. la inm se dau 100 de grile trebuie facute 70 minim.dupa aceea se da un examen de rationament logic si dupa aceea interviu.dar acolo e pe locuri.200 de locuri sunt scoase anual.
din punctul meu de vedere e mai greu la barou, sau cel putin a fost mai greu in ultimii 3 ani deoarece s-a dat si grila si sinteze, doua modalitati foarte diferite de examinare si tinand cont ca la scris se dau 5 examene in 3 zile, poate fi destul de obositor...
Numai 200 de locuri eu am vazut 331
[ link extern ]
Nu acestia sunt candidatii admisi la INM
acelea sunt persoanele care au trecut de grile.adica au facut peste 70.dupa toate probele vor ramane 200.adica au ramas, ca deja e gata examenul