Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Contributii neachitate, consecinte
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Contributii neachitate, consecinte

Un srl cu activitate suspendata si incapacitatea de a achita contributiile datorate catre stat. Vreau sa stiu daca pot dizolva societatea fara sa achit contributiile,ce se poate intampla daca nu le achit. Exista vreo solutie?
La dizolvarea Sc , in speta radierea ei se solicita certificat din care sa rezulte ca nu are datorii la buget. Daca nu le achitati ele comporta penalizari pe zi/intarziere.
Formulati cerere de intrare in faliment. Se depune la Tribunalul in raza teritoriala in are societatea are sediul
in caz ca se solicita falimentul nu este atras la raspundere administratorul?